Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Nisanur Dergi Mart 2015 Sayısı Çıktı!


“Ailemizin dergisi” Nisanur’un Mart 2015 sayısı çıktı. Derginin bu ay ki dosya konusu; çocuk istismarı. Nisanur 40. sayısında okurları için Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Nuray Baştan Aydın ile ebeveyn-çocuk ilişkisine dair bir röportaj gerçekleştirmiş.

“Ailemizin dergisi” sloganıyla yayın yapan Nisanur Dergisi’nin Mart 2015 sayısı çıktı. Derginin bu ay ki dosya konusu; çocuk istismarı. Nisanur Dergisi 40. sayısında okurları için Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Nuray Baştan Aydın ile yaptığı röportaj da ebeveyn-çocuk ilişkisine dair okurların bilmek istediği ve merak edilen noktalara açıklık sunuyor.

Nisanur Dergisi 40. sayıda kapağa taşıdığı başyazı içeriğine baktığımızda; baharla beraber bizlerinde kulluğumuzun baharını yaşamamız gerektiği belirtilerek; bolluk, rahatlık ve dünyaya bağlılık ile azalan hassasiyetlerimizi yoğunlaştırma uyarısında bulunarak; “Bu mirasın varisleri sizlersiniz. Her yeni bahar, bu veraseti yâd ettirecek bir haşiye olsun size. Çalışın, çabalayın, koşuşturun, anlatın! Camiler, dernekler, cuma sohbetleri, okul sıraları, mescitler, hastane kuyrukları, mesai araları buna bir vesile olsun. Bebeğinize okuduklarınız dahi bunları terennüm edeceğiniz ninniler olsun. Bu ümmetin kadınları, baharla yıkanlara mukabil baharla yapanlar olsun!” sözlerine yer verilmiş.

Derginin editör yazısına bakacak olursak; “İslam’ın hayatı güzelleştirmeye ve anlamlı kılmaya yönelik esaslarına; şer’i hükümlere ne kadar da muhtacız! Bunu toplum olarak tanık olduğumuz çirkef ve can sıkıcı olayların adeta tavan yaptığı dönemlerde çok daha iyi idrak etmekte; ona olan ihtiyacımızı ibretle müşahede etmekteyiz. Üstelik bünyesinde barındırdığı cezai müeyyidelerin ne derece elzem ve hayati bir öneme haiz olduğunu her kesimden insanın ifşa ve kabul ettiğine de şahit oluyoruz, böylesi zamanlarda” sözlerine yer verilmiş.

Öte yandan editör yazısında dosya konusuna ilişkin ise; “Kıymetli okurlarımız! Sizlerin de malumudur ki; son günlerde toplum olarak en üst perdeden tanık olduğumuz “cinsel istismar ve tecavüz” olayları gündeme oturdu. Ne yazık ki ‘ilk’ cihetinden olmadığı gibi son da olmayacağının sinyalleri gayet güçlü… Bu huzur bozucu ve üzücü durumların ayyuka çıkışı, bizleri sorunun köküne inmeye; sonuçlar üzerinde durmaktan ziyade nedenleri irdelemeye ve çözüme/korunmaya dair öneriler sunmaya çalışmaya sevk etti. Bilhassa korumasız ve masum olmaları hasebiyle ve bugünün çocuğunun yarının genci/büyüğü olacağı bilinciyle ‘çocuk istismarı’ üzerinde yoğunlaştık. Nihayetinde manevi ve bedeni sağlığın yerinde olduğu bir toplumun inşası için bireylerin sıhhati esastır” sözlerine yer verilmiş.

Nisanur Dergisi Mart 2015 sayısında yazarların işlediği konulardan birkaçına değinirsek; Esra Toprak; “Televizyon, taciz ve tecavüz ahlaksızlığını direk olarak meşru göstermiyor. Ama bu yöntemleri muhatabına gösteriyor/öğretiyor” derken, Rana Çeçen de “Birçok huy ve ahlaki özellik gibi edep ve hayâ duyguları da küçük yaşlarda kazandırılmazsa, ileri yaşlarda bunları önemsemek pek mümkün olmayabiliyor” hatırlatmasını yapıyor. Reyhan Güneş; “Anne, genellikle bir işi çıktığında çocuğunu kendisiyle beraber götürmekten üşenir ve çocuğunu ya kendisine yakın bir akrabaya ya da samimiyetine güvendiği bir komşuya bırakabilmektedir. Masum olarak görülse de, aslında bu çok da masum bir davranış değildir” izahında bulunuyor. Pedagog Meliha Timur ise “Bedeninin kendisine ait olduğu hissini kazanamayan çocuk, çok rahatlıkla tacize uğruyor. Çünkü herkesin bedeni üzerinde bir şeyler yapabileceğini düşünüyor” diyerek “Özellikle 7 yaşından sonra çocuğunuzun odasına izin almadan girmeyin” uyarısında bulunuyor.

Dergi bu hususta Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Nuray Baştan Aydın ile yaptığı röportaj da ebeveyn-çocuk ilişkisine dair bilmek istenilen ve merak edilen noktalara açıklık sunuyor.

Her ayın ikinci haftasından sonra Türkiye ve Avrupa’da okurlarıyla buluşan Nisanur bu ay da dopdolu. Derginizi almak için acele edin…

www.nisanurdergisi.com
nisanur@nisanurdergisi.com

twitter.com/nisanurdergisi
istagram.com/nisanurdergisi
facebook.com/ailemizindergisi

20.03.2015 23:37:58
ETİKETLER YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum