Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Avrupa' nın Göbeğinde Dev Olay!!!


Belçika'da yeni hükümetin karar kıldığı kemer sıkma önlemlerini protesto için 120 bin kişi Brüksel'de bir araya geldi.

Belçika'da yeni hükümetin karar kıldığı kemer sıkma önlemlerini protesto için 120 bin kişi Brüksel'de bir araya geldi.

Valon Liberal Charles Michel başkanlığındaki merkez sağ koalisyonun, maaşların enflasyona endekslenmesinden vazgeçme, emeklilik yaşını 2030'a kadar 67'ye yükseltme, sıhhat ve sosyal emniyet bütçesini kısma gibi kararların çıkarılması çalışanları öfkelendirdi.

Sendikaların öncülüğünde yapılan gösteri yüzünden metro, tramvay ve otobüs seferlerinde aksaklık olurken Belçika demiryolları, gösteriye katılımda bulunmak isteyenler için 80 bine yakın "indirimli" bilet sattığını açıkladı.

Kuzey şimendifer garı önünde bir araya gelen protestocular, ana caddelerden yürüyerek güney istasyonuna vardılar ve civarında polisle çatıştılar. Bir grup protestocu, belde merkezinde bulunan Belçika İşletmeler Federasyonu'nun binasını ele geçirdi. Araçları devirip ve ateşe veren, trafik işaretlerini ve kaldırım taşlarını söküp, camları indiren sinirli  kalabalığa polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Saatlerce devam eden şiddet olayları esnasında onlarca yaralı ambulanslarla civardaki hastanelere götürüldü.

Brüksel'deki gösteriye katılımdan memnuniyet duyan sendikalar, hükümetin, taleplerini dikkate almaması durumunda yeni eylemlerin olacağı tehtidinde bulundu.

 

epruli.com farkıyla

 

06.11.2014 21:33:12
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum