Bugün 21.02.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Bak şu hormonların yaptığına!


Kadınların hormonal dengelerinin değiştiği gebelik, menopoz ve ergenlik dönemlerinde, diş hastalıkları daha sık görülüyor...

Kadınlar, yaşamlarının belirli dönemlerinde (ergenlik, menstürasyon, gebelik ve menopoz) değişken hormon seviyesine sahip olurlar. Cinsiyet hormonu seviyesindeki bu dalgalanmalar, ağız ve diş sağlığını etkilemektedir. Dent Suadiye Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. İlker Arslan, kadınlarda ağız ve diş sağlığını etkileyen faktörler ile ilgili önemli bilgiler verdi.

ERGENLİK- MENSTRÜASYON
Özellikle menstürasyon dönemlerinde, diş eti hassaslaşmaktadır. Buna bağlı olarak diş eti kızarıklığı ve diş eti kanaması görülebilmektedir. Yine bu dönemde ağız içerisinde uçuk, aft gibi lezyonlara sıklıkla rastlanılmaktadır.

GEBELİK
Gebelik sırasında meydana gelen en önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesinin yükselmesidir. Bu durum dişler üzerindeki plak birikiminin ve diş taşı oluşumunun artmasına, dolayısıyla diş ve diş eti problemlerine yol açmaktadır. Diş hassasiyeti, diş etlerinde kızarıklık ve kanama bu dönemde görülen başlıca problemlerdir. Gebelikte diş eti hastalıklarının yanı sıra, epulis (gebelik tümörü) olarak adlandırılan dişeti büyümeleri görülebilir. Bu büyüme hamileliğin sonlarına doğru veya hamilelikten sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak çiğneme ve ağız bakımı işlemleri sırasında rahatsızlık veriyorsa, alınması gerekebilir. Gebelikte diş sağlığını etkileyen diğer bir faktör, anne adayının yaşadığı bulantı ve kusmalardır. Bebeğin diş gelişimi için gerekli kalsiyum annenin kemiklerinden temin edilmektedir.

DOĞUM KONTROL İLAÇLARI
Bu ilaçlar içerdikleri hormonlar nedeni ile uzun süreli kullanımları diş eti iltihaplarına yol açabilmektedir.

MENOPOZ
Kadınlarda önemli fizyolojik ve psikolojik değişimlere neden olan bu dönemde, östrojen hormonu en az seviyeye inmektedir. Bu hormon kalsiyumun bağlanmasını sağlayan hormon olması nedeniyle, eksikliğinde kemik seviyesinde azalma (çene kemiğinde erime) dolayısıyla dişlerde sallanma ve dişin kaybedilmesi durumu gündeme gelebilmektedir. Bu dönemde mutlaka bir diş hekimine gidilmesi gerekir.

DR. DT. İLKER ARSLAN

21.01.2012 22:00:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
Avatar
Mustafa Var - 26.03.2014 19:41:48
Emlak Gelir vergisi borcum ne kadar ? Nasıl ödeyebilirim ?
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum