Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Dünya gündeminden gelişmeler! Kobani'de son durum


Filistin, İsrail, Doğu Kudüs'te yaşananlar Dünya gündeminde neler var? Kobani'de son durum ne? Peşmerge Kobani'ye girdi mi? Suriye sınırında neler yaşanıyor? Hepsi ve dahası haberimizde

DÜNYA GÜNDEMİNDEN SEÇMELER

Brezilya'da Devlet Başkanı Dilma Rousseff, seçimlerin ikinci turunda oyların yüzde 51,5'ini alarak tekrar bu göreve seçildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Avrupa Birliği'nin talep ettiği 2,1milyar avroluk ortak bütçe katkısını ödemeyeceğini yineledi.

BM Genel Sekreteri Ban, Ebola hastalığının yayıldığı ülkelerden dönen gönüllülere gereken saygının gösterilmesi, toplumdan izole edilmemesi çağrısında bulundu.

Küba hükümeti, 55 yıl aradan sonra ülkede bir Katolik kilisesi inşa edilmesine izin verdi.

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, Mısır'a 200 milyon dolar yardımda bulunacaklarını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Ukrayna'daki genel seçim  sonuçlarını tanıması durumunda, Rusya'nın da sonuçları tanıyacağını söyledi.

BMGK, Filistin'in BM Misyonu'nun, İsrail'in illegal yerleşim birimi kurma faaliyetlerine ilişkin yaptığı çağrının ardından, konuyu görüşmek üzere acil toplanma kararı aldı. Toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'den yeni yerleşim birimi inşa planlarını dondurmasını istedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nce (IKBY) Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) ilçesine gönderilen Peşmerge grupları, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinde bir araya geldi.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi Üyesi Flinterman, işgal altındaki bölgelerde bulunan İsrail yerleşim birimlerinin 4,5 yıl öncesine göre iki katına çıktığını söyledi.

Tunus'ta resmi sonuçlar açıklandı. Genel seçimlerde Nida Tunus Partisi 85 sandalye ile birinci, Nahda Hareketi Partisi ise 69 sandalyeyle ikinci sırada yer aldı
Tunus'taki Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, ülkede diktatörlüğün yeniden döneceğine dair endişelerin bulunduğunu belirtti.

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Blaise Compaore, hükümeti feshederek ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini bildirdi.

İsrail polisinin, aşırı sağcı hahamı ağır yaraladığı iddiasıyla 32 yaşındaki bir Filistinliyi öldürmesinin ardından Doğu Kudüs’te başlayan şiddetli çatışmalar sürüyor. Göstericiler 'intifada' sloganları atıyor.

Esed rejimi, Türkiye’nin 'yabancı savaşçıların' topraklarından Kobani’ye geçişine izin vermesinin Suriye’nin egemenliğinin 'bariz şekilde ihlâli' olduğunu açıkladı.

İsrail polisi, Batı Kudüs’te aşırı sağcı hahama yönelik silahlı saldırının ardından ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu. Filistin Devlet Başkanı Abbas 'Savaş ilanıdır' dedi. Ürdün ise, 'devlet terörü' olarak niteledi. Daha sonra İsrail, kapattığı Mescid-i Aksa’yı gelen tepkiler üzerine Müslümanların girişine açtığını duyurdu.

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Filistin'i bağımsız bir devlet olarak resmen tanıdıklarını açıkladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, kararı 'cesur ve tarihi bir adım' olarak niteledi. İsrail ise, İsveç'teki büyük elçisini çağırdı.

Ukrayna kriziyle birlikte NATO-Rusya arasında başlayan gerginlik son 48 saatte yeni bir boyut kazandı. 

NATO, Rusya’nın soğuk savaş döneminden kalma stratejik bombardıman uçaklarının Karadeniz ve Baltık Denizi üzerinde sıklıkla görülmeye başladığını açıkladı. Rus savaş uçaklarının alışık olmadık şekilde grup halinde Estonya ve Norveç hava sahasına yaklaştıkları ancak daha sonra NATO jetleriyle yaşanan it dalaşının ardından üslerine geri döndükleri bildirildi.

Almanya ve Fransa’nın dışişleri bakanları radikal Boko Haram örgütüyle mücadelesinde Nijerya hükümetine destek için bu ülkeye bir ziyarette bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Fransız mevkidaşı Laurent Fabius, Nijerya’nın başkenti Abuja’da ev sahibi Dışişleri Bakanı Aminu Wali ile bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Nijeryalı Bakan Wali, ‘Boko Haram’la sürdürülen müzakere sürecinde örgüt içerisinde ateşkesi sabote etmek isteyen gruplar olabileceğini’ kaydetti. ‘Devam eden şiddet eylemleri karşısında taviz vermeyeceklerini’ ifade eden bakan, ‘örgütün aylardır rehin tuttuğu kız öğrencileri kurtarmak için gayret sarfedeceklerini’ söyledi.

Alman istihbaratı, Almanya'dan Suriye'ye giderek IŞİD'e katılanlar olduğu gibi, yasadışı PKK'nın da Alman şehirlerinde faaliyet yaparak, buradaki gençleri savaşa götürdüğünü bildirdi. Haftalık 'Spiegel' dergisinin haberine göre şimdiye kadar PKK tarafından 50 genç savaşmak üzere çatışma bölgelerine götürüldü. Spiegel'de bildirildiğine göre PKK tarafından ikna edilen gençler önce Hollanda ya da Belçika'da kısa bir ideolojik eğitimden geçiriliyor, daha sonra da gerilla eğitimi almak üzere Türkiye'deki sınır bölgelerine götürülüyorlar.

Lübnan Müslüman Alimler Heyeti'nin, Trablus'taki silahlı grup ile ordu arasında ateşkes sağlamayı başardığı bildirildi. Heyet üyesi Ahmed el-Umri, yaptığı açıklamada, heyetin yürüttüğü diplomasi sonucu orduyla silahlı grup arasında ateşkes sağlandığını ve hâlihazırda ateşkesin yürürlükte olduğunu söyledi. Sağlık kaynakları ise ateşkesin ardından ambulansların Trablus'taki çatışma bölgesine girdiğini ve sivillerden onlarca yaralıyı tahliye ettiğini belirtti. Trablus'ta iki gündür devam eden çatışmalarda 11 asker hayatını kaybetmişti.

ABD'nin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yakın müttefikleriyle ürettiği F-35 Lightning II (Şimşek II) Müşterek Taarruz Uçağı’nın (JSF) tanıtımı New York'ta yapıldı. F35 savaş uçağının üretici firması Lockheed Martin'in üst düzey yöneticileri, Türkiye'nin almayı planladığı ilk iki uçağın 2018'de hazır olacağını bildirdi. AA muhabirine açıklamada bulunan Lockheed Martin firmasının İş Geliştirme ve Stratejik Entegrasyon'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Jack R. Crisler, Türkiye'nin, 100 adet siparişinden ilk ikisini 2018 yılında teslim alacağını bildirdi.

Daily Telegraph, CampBastion üssünde İngiltere bayrağını gönderden indiren askerlerin fotoğrafı yanında, ''Uzun bir savaş sessizce sona erdi'' diye yazıyor. Gazete, orta sayfasında 2001'den 2014'e dek süren Afganistan operasyonunda ölen 453 askeri adları ve fotoğraflarıyla sıralayarak anıyor. Ancak bu askerlerden birinin annesi olan Patricia Quinlan, Daily Telegraph'a ''Oğlumun hayatına değmezdi, yazık oldu.'' diyor.

Times gazetesine göre ise yüzlerce can verildi, milyarlar harcandı, ama Afganistan'a barışın geldiğinin işareti yok.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Operasyonlar Direktörü, Suriye'nin komşularından bazılarının, sınırlarını mültecilere açık tutmaya yönelik vazife anlayışı ile kendi vatandaşlarına olan sorumlulukları arasında sıkışıp kalarak "kırılma noktasına" geldikleri uyarısında bulundu. 

Almanya'nın İkinci Dünya Savaşından sonra işgal ettiği ülkelerden zorla geri gönderilen ve 'Sürülenler' adı altında örgütlenen aşırı sağa yakın görüşleriyle bilinen derneğin genel başkanı ve Hristiyan Demokratlar Birliği CDU milletvekili Erika Steinbach, başkanlık görevinin sona erdiği şu günlerde twitter 3mesajıyla dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı.Steinbach, twitter mesajında 'Konumuz İslam sempatizanlığı değil, insancıllıktır. Kur'an kadınlara saygılı olmayan bir kitap olduğundan insancıl da değildir.' ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da sonucu merakla beklenen erken genel seçimden Avrupa taraftarı partiler zaferle ayrıldı. Devlet Başkanı Petro Poroşenko, seçimin demokrasi bayramı olduğunu söyleyerek sonuçlar nedeniyle halkı kutladı. Başkan Poroşenko reform vurgusu yaptı: “Seçim sonuçları Avrupa ve Ukrayna taraftarı güçler için sağlam bir zafer oldu. Bu zafer, reform yapmak yolsuzluk karşıtı adımlar atmak, sağlık alanında düzenlemelere gitmek ve hukuku yeniden tesis edeceğimiz 2020 stratejik programı için fırsatlar sağlıyor.”

Kapital.kz.ajansı Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi Başkan Yardımcısı Gosman Amrin’e dayandırdığı haberinde Çin ve Kazakistan arasında 400 milyon dolarlık kayıtdışı ticaret yapıldığı belirtiliyor. 

Pakistan'ın aşiretler bölgesi Güney Veziristan'da, ABD'ye ait insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda, ilk belirlemelere göre dört kişinin öldüğü bildirildi.

Çin’in kuzeybatısında yer alan Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi’ndeki okullarda öğrencilerin evde ifa ettikler dini vecibelerinden vazgeçirilmek istendiği bildirildi.

Epruli.com

03.11.2014 13:07:15
ETİKETLER YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum