Bugün 20.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
KPSS sınavı puan hesaplama Ön Lisans soru ve cevapları geçmişte çıkan sorular


Milyonlarca kişi KPSS sınavı için heyecanla bekliyor. KPSS sınavı Cumartesi sabahı gerçekleşecek. KPSS giriş belgeleri ve diğer tüm evraklar sınava gireceklerin erişimine geçtiğimiz günlerde açılmış, KPSS giriş yerleri belli olmuştu. Bu hafta sonu önlisans mezunları için yapılacak KPSS sınavının çıkmış soruları ve cevapları. 2011,2012,2013'de KPSS önlisans çıkmış sorular yayınladı.

Milyonlarca kişi KPSS sınavı için heyecanla bekliyor. KPSS sınavı Cumartesi sabahı gerçekleşecek. KPSS giriş belgeleri ve diğer tüm evraklar sınava gireceklerin erişimine geçtiğimiz günlerde açılmış, KPSS giriş yerleri belli olmuştu. Bu hafta sonu önlisans mezunları için yapılacak KPSS sınavının çıkmış soruları ve cevapları. 2011,2012,2013'de KPSS önlisans çıkmış sorular yayınladı. Bu hafta sonu KPSS 27 eylül cumartesi günü önlisians düzeyi KPSS sınavı yapılacak. memur adayları heyecan içerisinde sınavı bekliyor.peki önceki yıllarda KPSS'de çıkmış olan sorular hangileri? siirtajans.com olarak sizlere KPSS Önlisians düzeyi bu sınavda önceki yıllarda çıkmış ve bu sınavdada çıkabilecek soru ve cevapları derledik.
 
Tüm memur adayları 27 Eylül'de yapılacak KPSS sınavını bekliyor. bizlerde sizin için KPSS ön lisans düzeyinde önceki yıllarda çıkmış ve bu sınavdada çıkabilecek soru ve cevaplarını derledik. siirtajans.com olarak sınava girecek tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz. ayrıntılar haberin devamında yeralmakta
 
KPSS KONU DAĞILIMI
 
KPSS 2014 Lise ve Önlisans düzeyinde sorulacak soruların konulara göre dağılımları aşağıda verilmiştir.
2013-KPSS ‘de uygulanan Genel Yetenek  ve Genel Kültür testlerinin kapsamı,yaklaşık ağırlıkları ve uyumluluk sağlamak amacıyla,2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretin/Önlilans sınavlarında da aynı şekilde uygulanacaktır.
 
İŞTE KONU DAĞILIMLARI
 
Toplam soru : 120
 
Genel Yetenek (60 soru) : Matematik+Türkçe
 
Matematik (30 soru)
 
Sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerine yönelik sorulardan oluşacaktır.(Muhakeme)
 
Türkçe(30 soru)
 
Sözel akıl yürütme ve dilbilgisi,yazım kuralları ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.(muhakeme)
 
Her iki sınavda da mantık sorularına ağırlık verilecektir.
 
Genel Kültür (60 soru)Tarih+Coğrafya+Vatandaşlık+Güncel Konular
 
Coğrafya (18 soru)
 
Türkiyenin ekonomik özellikleri 13 soru
 
Türkiyenin fiziki özellikleri 7 soru
 
Türkiyenin beşeri özellikleri 5 soru
 
Tarih (27 soru)
 
Selçuklu devleti ve öncesi Türk Devleti 3 soru
 
İnklap tatihi 12 soru
 
Osmanlı devleti 9 soru
 
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 3
 
Vatandaşlık Bilgisi (9 soru)
 
İdare hukuku 3 soru
 
Anayasa hukuku 3 soru
 
Hukukun temel kavramkarı ve medeni hukuk 3 soru
 
Güncel Konular (6 soru)
 
KPSS NEDİR?
 
KPSS'YE KİMLER BAŞVURABİLİR?
 
KPSS'Yİ, KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI adı ile hayatımıza ortak olan sınav sistemi diye adlandırabiliriz basit olarak. Kamu kurumlarında göre alacak personel adaylarına uygulanan bu sınav kendi içinde çeşitlilik göstermektedir. ÖRN: KPSS-A KPSS-BKPSS, genel yetenek, genel kültür, istatistik, kamu yönetimi, anayasa gibi kollardan oluşur. Elbette KPSS'de bu kolların hepsinden sorumlu değilsiniz şöyle ki; başvuracağınız alan adına yeterli olacak bölümlerden sorumlu tutulursunuz. Lise ve üzeri eğitim derecesine sahip yani bu derecelerle mezun olan herkes bu sınava başvurusunu yapabilir.
 
KPSS A-B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu kadrolar mesleğinizle ilgili yönlendirmede karşınıza çıkmaktadır. Meslek dışında ilk kez bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaktadır.
 
KPSS A GRUBU KADRO; Bakanlıklar,başbakanlık,genel müdürlük düzeyindeki alanlardan oluşur. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak adaylar tabi tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir diyebiliriz.Eğer bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız Kamu personeli seçme sınavına muhakkak girmelisiniz daha sonra az önce belirttiğim gibi kurumların kendine has sınavlarına tabii tutulacaksınız.
 
KPSS B VE C GRUBU KADROLAR: KPSS A grubu dışında kalan kadrolar diye nitelendirebiliriz. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba göre kadrolanacaktır. Bu kadro için şartlar daha farklıdır; askerlik,sicil kaydı,sağlık,suç durumu vs… Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile yapılan atama bu dönem 69 ile belirlenebilir,bu genel başarı durumuna bağlıdır.
 
KPSS, Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Örnekleyecek olursak mühendis olmak isteyen bir arkadaşımızın genel kültür ve genel yetenek testlerini cevaplamasını onun için yeterlidir. Fakat öğretmen adayı bir arkadaşımızın ek olarak eğitim bilimleri testini cevaplaması şarttır.
 
KPSS Başvurusu (2014 Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans KPSS Sınavı Başvuruları)  Başvuru Ücretleri Kaç TL Hangi Bankaya Ödeniyor ?
 
2014 KPSS Sınav Tarihleri:
 
-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans: 5-6 Temmuz 2014
-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): 13 Temmuz 2014
-KPSS Ortaöğretim / Önlisans (Önlisans Düzeyi): 27 Eylül 2014
-KPSS Ortaöğretim/Önlisans (Ortaöğretim -Lise- Düzeyi): 28 Eylül 2014
 
KPSS Lisans Başvuruları:
 
KPSS Sınav Tarihi : 05.07.2014-06.07.2014
KPSS Başvuru Tarihi : 5-14 Mayıs 2014
KPSS Başvuru Yerleri: ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları,
 
Kimler Girebilir: Lisans mezunu veya mezun olabilecek durumdaki adaylar
Başvuru Ücreti : Geçen yıl 40 tl
ÖABT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 13 Temmuz 2014, 09.30, 40 TL
2014 KPSS Ortaöğretim / Önlisans Düzeyi:
 
KPSS Önlisans Sınav Tarihi: 27 Eylül 2014
KPSS Ortaöğretim Sınav Tarihi: 28 Eylül 2014
KPSS Başvuru Tarihi : 30 Haziran – 16 Temmuz 2014
KPSS Başvuru Yerleri: ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri,Ortaöğretim Kurumları,
Başvuru Ücreti : 40 TL

Kaynak:TGRT Haber

26.09.2014 18:19:04
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum