Bugün 20.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
TEOG için 100 bin yeni kontenjan beklentisi


Öğrenciler, aileleri, veliler Ortaöğretim okullarında yeni bir kargaşa dönemine hazır olun. TEOG boş kontenjanları açıklanıyor. En az 100 bin öğrencinin yeri değişebilir. Nakil başvuruları okulların taban puanlarına bakılmaksızın alınacak.

TEOG için 100 bin yeni kontenjan beklentisi

TEOG için 100 bin yeni kontenjan beklentisi


Öğrenciler, aileleri, veliler Ortaöğretim okullarında yeni bir kargaşa dönemine hazır olun. TEOG boş kontenjanları açıklanıyor. En az 100 bin öğrencinin yeri değişebilir. Nakil başvuruları okulların taban puanlarına bakılmaksızın alınacak. Nakil isteyen her öğrenci TEOG puanı kaç olursa olsun başvuruda bulunabilecek. MEB, yeni bir karar almazsa son nakil başvurular 26 Eylül Cuma günü yapılacak. Liselere nakillerde kritik hafta. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) puanlarına göre yerleştirildikleri liselerden memnun olmayan ve başka okullara nakil bekleyen öğrencilere, on binlerce "yeni kontenjan" müjdesi. Devletin sağladığı Özel Okul Teşvikleri'nden yararlanacak 150 bin lise öğrencisi, hafta içinde özel lise ve özel açık liseye kayıtlarını yaptıracak. Bu öğrencilerden boşalacak devlet okullarındaki on binlerce kontenjana ise nakil talep eden öğrenciler yerleştirilecek. Devlet liselerindeki boş kontenjan sayısının hafta sonuna kadar 100 bine ulaşması bekleniyor. 

BAŞVURULAR 26 EYLÜL'DE YAPILACAK

Süre uzatımına gidilmemesi halinde son nakil başvuruları 26 Eylül Cuma günü yapılacak. Nakil başvuruları, okulların taban puanlarına bakılmaksızın alınacak. Yerleştirildiği okuldan memnun olmayan öğrenciler de, TEOG puanlarına bakılmaksızın başvuruda bulunabilecekler. Başvurular okulların boş kontenjan sayısından fazla olursa, nakillerde öğrencilerin TEOG puan sıralaması dikkate alınacak. Boş kontenjan sayısı 100 olan bir liseye 150 öğrenci başvurmuşsa, TEOG puanı yüksek olan ilk 100 öğrencinin nakil işlemi gerçekleştirilecek. 

Nakil işlemlerinin en geç ekimin ilk haftası tamamlanması bekleniyor. Bunun için, teşvikten yararlanarak devlet okullarından özel okullara geçiş yapacak öğrencilerin boşaltacağı kontenjanların netleşmesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 75 bin özel lise, 75 bin de açık özel lise olmak üzere devlet teşviklerinden faydalanmaya hak kazanan toplam 150 bin öğrenciyi belirledi. 

Kaynak: iyigünler.net

19.09.2014 23:43:27
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum