Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Bakan Eker'den Çok Konuşulacak ''Angus'' Açıklaması!


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan ı Mehdi Eker , "Varsın bize angus önerdiğimiz için hakaret etsinler, küfretsinler, hiç önemli değil. Biz onu bu milletin geleceği için, bu çiftçinin geleceği için sineye çekeriz" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, etçi sığırı geliştirmek için özel destekleme sistemleri getirdiklerini, eti etçi ırktan, sütü de sütçü ırktan almak gerektiğini dile getirerek, " Varsın bize angus önerdiğimiz için hakaret etsinler, küfretsinler, hiç önemli değil. Biz onu bu milletin geleceği için bu çiftçinin geleceği için sineye çekeriz” dedi.
Bakan Eker, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) düzenlenen Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda yaptığı konuşmada tarımsal üretimin gerçekleştiği arazi ve toprağın Türkiye'nin ‘ebedi servet alanı’ olduğunu dile getirdi.
Tarımsal faaliyetlerin, stratejik bir bakış açısıyla ekoloji ve ekonomi disiplinleriyle müşterek yürütülmesi gerektiğini anlatan Eker, bu sektörle ilgili 17 kanun çıkardıklarını, tarımın altyapısına önem verdiklerini söyledi.
Bakan Eker, tarımsal altyapıyı düzenlemek için arazi toplulaştırma projesine başladıklarını, ilgili kanunu çıkardıklarını belirterek, "4,5 milyon hektar bitti, 2-2,5 milyon hektar önümüzdeki yıl içerisinde sonuçlanacak, toplulaştırılabilecek toplam arazimiz 14 milyon hektar. Biz bunun 6-6,5 milyon hektar alanını tamamlamış oluyoruz. Bugünkü bütçe imkanlarını dikkate aldığımızda 2023'te inşallah biz bu toplulaştırmayı bütünüyle tamamlamış olacağız" diye konuştu.
Bu yıl içinde başlattıkları yeni proje ile 10 bin ziraat mühendisi ve veteriner hekimi köylere gönderdiklerini, ne kadar çiftçi, ne kadar ürün, ne kadar hayvan varlığı olduğunun bilgisayar ortamına aktarıldığını ifade eden Eker, "Artık envanter olarak kayıtlarda olmayan bilmediğimiz bir şey yok" dedi.
"Lisanslı depoculuğun geliştirilmesi için çalışıyoruz"

01bakaneker
Lisanslı depoculuğun geliştirilmesi için de çalıştıklarına dikkati çeken Eker, "Tarımsal üretimimizi geliştirip, bunun ekonomik hayata daha yüksek düzeyde katkı sağlamasını istiyorsak, ticaret mekanizmamızı geliştirmemiz lazım, çağdaş ticaret mekanizmalarını kurmamız lazım. Bu da ticaret borsalarından geçiyor. Onun için lisanslı depoculuk bunun en önemli ayaklarından birisi. Biz de kira desteği uygulamasını başlattık" ifadesini kullandı.
Hayvancılığı tarımın üvey evladı olmaktan çıkarıp, sektörün en önemli ayağı konumuna getirdiklerini vurgulayan Eker, tarıma verilen 9 milyar lira desteğin 3 milyar lirasını hayvancılığa yönlendirdiklerini söyledi.
Eker, etçi sığırı geliştirmek için özel destekleme sistemleri getirdiklerini, eti etçi ırktan, sütü de sütçü ırktan almak gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
"Eğer biz bu ülkenin hayvancılığını da, tarımını da modernleştireceksek, ekonomiye daha fazla katkı sağlayacak hale getireceksek, buradaki geliri refahı arttıracaksak bunu yapmamız gerekiyordu, bu kararı almamız gerekiyordu. Varsın bize angus önerdiğimiz için hakaret etsinler, küfretsinler, hiç önemli değil. Biz onu bu milletin geleceği için bu çiftçinin geleceği için sineye çekeriz. Kimin doğru, kimin yanlış yaptığını, kimin hangi küçük hesaplar uğruna, küçük polemiklerle, küçük politikalarla neler yaptığı konusunda tarih hükmünü verecek."
39 vilayete daha hibe desteği
Tarım ve hayvancılıkla ilgili işletme, paketleme tesisi kurulurken 800 milyon liraya kadar olan yatırım tutarının yüzde 50'sini hibe vermek üzere proje başlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Hedefimiz 6 bin tesisi Türkiye'ye kazandırmaktı, 5 bin 500 tesisi tamamladık. Şu anda programa alınan 700 küsur tane, 6 bini 2015 başı itibariyle bitirmiş oluyoruz. Hedefimizi aştık. Türkiye'deki 42 vilayette AB fonlarından temin ettiğimiz kaynakla da başka bir kırsal kalkınma projesi başlattık. 39 vilayet 'niye bizde yok' diyor, haklı. Şimdi 2015'te 39 vilayet için de AB fonlarından aldığımızın benzerini, çok daha geniş imkanlarla olan kısmını orada da hayata geçiriyoruz. Onlara da daha geniş imkanlarla yapacakları tarımsal sanayi yatırımları, hayvancılık, su ürünleri, et ürünleri ve kırsal turizm ile ilgili yatırımların yüzde 60 hibe yoluyla destekliyoruz, destelemeye devam edeceğiz."
 Bakan Eker, gelecek yıl 10 milyar lira tarımsal destek vereceklerini de bildirdi.
Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki
Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın neden kaynaklandığının tespit edileceğini dile getiren Bakan Eker, bununla ilgili uzmanların çalışacağını söyledi.
Bakan Eker, Tarım ÜFE'nin yüzde 6,5, Tarım TÜFE'nin ise yüzde 12 civarında olduğuna dikkati çekerek, aradaki 6 puanlık farkın tüketicinin cebinden çıktığını ancak üreticinin de almadığını, bunun sebeplerinin araştırılacağını kaydetti.
Gelecek dönemde, aspir, kanola, soya olmak üzere sözleşmeli üretimi yaygınlaştıracaklarını, 2015 yılında hayvancılığa da 3 milyar lira destek öngördüklerini ifade eden Eker, çiğ sütte sözleşmeli modele geçileceğini bunun da üretici ve sanayici açısından önemli olacağını kaydetti.
Bakan Eker, Bakan lığın araştırma enstitülerinde 3 etçi koyun ırkının geliştirildiğini, bunların sayısını sahada arttıracaklarını dile getirdi.

mehdieker.com

12.12.2014 14:48:19
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum