Bugün 21.02.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Bakan Zeybekçi'den sinema ve dizi sektörüne destek sözü!


Es Film ve Maya Film'in 25 Ekim 2014 Cumartesi günü Intercontinental /İstanbul Bosphorus Salonu'nda düzenlediği Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ nin ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açılış konuşmalarını yaptığı panel Türkiye dizi ihracatı zirvesine dönüştü.

Es Film ve Maya Film' in ortaklığında çekilen ve yakında TRT ekranlarında seyirciyle buluşacak olan Filinta’ dizisine süpervizörlük  yapmaya  gelen  Lost dizisinin ünlü Amerikalı yönetmeni Bobby Roth,  TİM’in (Türkiye İhracatçılar Meclisi) desteklediği “Dünya Sinema ve TV Endüstrisinde Yükselen Değer Türkiye" konulu panelde konuştu.

BAKAN ZEYBEKCİ:
MIDNIGHT EXPRESS İLE İLGİLİ ALGIYI YIKMAK İÇİN NE YAPTIK?

Aralarında Star TV Genel Müdürü Ömer Özgüner, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Abdurrahman Çelik, Es Film ortaklarından Serdar Öğretici, Maya Film Yönetim Kurulu Başkanı  ve panelin moderatörü olan Burhan Özkan, ünlü yapımcı ve yönetmenlerimizden  Birol Güven, Yavuz Özkan, Faruk Turgut, Ali Gündoğdu, İsmail Güneş, Abdullah Oğuz, Ezel Akay, Serdar Akar, Gani Müjde, Yılmaz Atadeniz  ve çok sayıda oyuncunun ve sektör temsilcisinin katıldığı panelde açılış konuşması yapan Zeybekçi, Türk film, dizi, müzik, moda ve tarzının artık dünyanın birçok ülkesinde etkin olmaya başladığını belirtti. Türk dizilerinin ihracatı ve dünyada sektör içerisinde yer alması üzerine kurulacak stratejinin kurulması için ilk adımlar atıldı.
Bakan Zeybekçi;   “Dünyanın bu coğrafyasında tüketim imkan ve kaynaklarının çok arttığı bu coğrafyada büyük bir sevinçle ben şunu gördüm. O coğrafyanın en büyük şehirlerinden birisi Dubai… Dubai'de cadde kenarındaki ya da yol ortalarında devasa büyüklükteki  bilbordlarda gördüğüm manzara beni çok sevindirdi. Bizim filmlerimiz, bizim dizilerimiz, bizim starlarımız orijinal kıyafetleri ile oradaydı. İhracatın bu türünü daha iyi desteklememiz lazım dedim. Ondan sonra, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile faaliyete koyulduk. Bizim için imkanlarla dolu olan kültür coğrafyamızda neler yapabileceğimizi ele almaya başladık. Biz Midnight Express ile ilgili algıyı yıkmak için ne yaptık? Evet bireysel anlamda çok güzel çalışmalar ve gelişmeler var ama devlet olarak biz ne yapıyoruz? diye sorduğumuzda. Evet devlet olarak biz de bir şeyler yapıyoruz, destekleme anlamında güzel şeyler yapıyoruz. Bunu arttırmamız lazım. Verdiğimiz destekleri iyi anlatmamız lazım. Film sanayi ve dizi sektörü için hangi imkânları verdiğimizi anlatamıyoruz. Ve anlatmamışız" diye konuştu. Bakan Zeybekçi , "Biz hükumet olarak, Ekonomi Bakanlığı olarak bu toplantıdan sonra sizlerle bir araya birlikte gelerek ne yapabiliriz? Türkiye'nin özelliklerini anlatmak için dünyaya taşımak için en etkili yöntem olan film sanatıyla nasıl biz dünyaya gidebiliriz. Bunu konuşmamız gerekiyor. Çok yoğun çalışmamız gerekiyor. Ve biz bütün imkanlarımızla yani şu anda verdiğimiz desteği ki, iyi de destek vermeye çalışıyoruz, on katına çıkartarak, yirmi katına çıkartarak otuz katına çıkartarak biz varız. Yeter ki başarılı projelerle devam edelim" diyerek sözlerini tamamladı.

ROTH: MIDNIGHT EXPRESS'TE ANLATILAN TÜRKİYE İLE BENiM GÖRDÜĞÜM TÜRKİYE AYNI DEĞİL

Prison's Break ve Lost gibi yapımlarla tanınan Bobby Roth ise, dünya dizi film sektörüyle ilgili konuşmasının ardından Türkiye'yi yeni tanıdığını belirtti. Midnight Express'te anlatılan Türkiye ile gördüğü Türkiye'nin aynı olmadığını vurguladı. Roth, Filinta'nın çekimleri için ülkede bulunduğuna temas ederek FİLİNTA dizisinin başarılı olacağını, beğenileceğini iddia etti. 

epruli.com

26.10.2014 10:37:02
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
Avatar
alihan cakir - 27.10.2014 16:29:39
evet destek beliyoruz. astropay card
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum