Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Emeklilikte yaşa takılanlar 30 Ekim 2014 EYT son durum!


Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika gelişmelerini teknokule.com olarak paylaşıyoruz. Herkes gibi EYT grubunun da gözü tabi ki ikinci torba yasada. Yani yeni torba yasada erken emeklilik ve emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili görüşmeler olacak mı? EYT grubunun mağduriyeti giderilecek mi herkes merak ediyor. Emeklilikle Yaşa Takılanlar (EYT) ve torba yasa ile ilgili detaylar ve gelişmeler an be an en detaylı ve en güvenilir haliyle teknokule.com'da olacak. Siz de yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İkinci Torba Yasası Mecliste görüşülerek çalışanların ve erken emeklilik bekleyenlerin özellikle de emeklilikte yaşa takılanların beklediği müjdeli kararları alacak. EYT emeklilikte yaşa takılanlar kadar taşeron işçiler de torba yasadan kendilerine çıkacak kadro müjdesini bekliyorlar. 

MEMURLARIN TORBA YASADAN BEKLENTİLERİ
Yeni Torba Yasadan memurların beklentilerini ve dileklerini şöyle sıralayabiliriz. Aslında belki de çalışan kesim içinde beklentileri en yüksek olanlar memurlar. Çünkü memurların onlarca yıldır halen çözülemeyen pek çok sorunu bulunuyor. Bakın memurların beklentilerini şöyle sıralayalım: 

Emekli ikramiyesinde 30 yıllık süre sınırı kaldırılmalı.
Fazla mesai ücretine yönelik mağduriyetlere son verilmeli.
4-C kapsamında istihdam edilen personelin kadro talebine karşılık verilmeli.
Yüksek öğretim mezunu işçiler memur kadrosuna alınmalı. 
2005’ten sonra göreve başlayan memurlara derece verilmeli.
Yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmeli.
Disiplin cezaları affedilmeli.
Emekli kamu görevlilerine aile yardımı verilmeli.
KİT sözleşmeli personelin yıllık izinleri memurlarla paralel hale getirilmeli.
Özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamı kazanılmış hak aylığında değerlendirilmeli.
Kadın istihdamı artırılmalı. Bunu destekleyecek teşvik mekanizmaları devreye girmeli.
Misafir sanatçılara iş güvencesi.
KİT’lerde ücret sistemi değerlendirilmeli, temel ücret gruplarının sayıları azaltılmalı.
Kurumlar arası ücret dengesizliği giderilmeli.
Kadroya geçirilen sözleşmeli personele getirilen 5 yıllık nakil yasağı eş durumu ve sağlık mazereti yönünden ele alınmalı.
GATA sağlık personeline sağlık hizmetleri tazminatı verilmeli.
Yurt dışı 4-B statüsündeki sözleşmeli personel kadrolu olmalı, aile yardımından faydalanmalı.
Fazla çalışmaların geçici olması halinde ücret veya izinle karşılanmalı.
Fazla çalışma süreklilik arz ederse istihdam artışı yoluna gidilmeli
Merkez teşkilatlara servis hizmeti sunulmalı.

KIDEM TAZMİNATI KONUSU
Yeni Torba Yasa'da kıdem tazminatı ile ilgili bir gündem başlığı da mevcut. Bakan Çelik'in Kıdem Tazminatı konusundaki son değerlendirmeleri, bazı çalışan kesimlerce "Hükümet kıdem tazminatına göz dikti" şeklinde yorumlansa da düzenlemenin henüz şekillenmediği, yetkili konfederasyonlarla görşmeler yapıldığını belirtelim. 

ERKEN EMEKLİLİK MESELESİ
Hatırlanacağı gibi bu erken emeklilik meselesi her dönemde bir tartışma konusudur ve çalışanların bu konudaki talepleri hiç bitmemiştir. Ancak, yine hatırlanacağı gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şu anda emeklilik yaşının 50 olduğunu hatırlatmış ve "Bu 50 yaş çok fazladır, insanları 38 yaşında, 40 yaşında emekli yapalım" diye bir bakışınız varsa, size samimi söylüyorum yıllar geçse de iktidar olma şansınız olmaz. Çünkü bu millet o acıyı yaşadı, o sıkıntıları yaşadı" diyerek hükümetin bu konuya bakış açısını net bir biçimde ortaya koymuştu. Ancak yine de erken emeklilik bekleyenlerin bu konudaki çalışmaları bitmiş değil. Sonuçta umut... 

EYT YANİ EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN DURUMU
Emeklilikte yaşa takılanlar yani kamuoyunda EYT grubu olarak bilinenlerin durumu ile ilgili olumlu bir gelişme henüz olmadı ancak emeklilikte yaşa takılanların pes etmeye hiç niyeti yok onu özellikle belirtmek gerekiyor. AİHM kapılarını bile zorlayan EYT, torba yasa ile kendilerine verilecek müjdeli haberi beklemiyor değiller. Ancak Temmuz 2014'te konu ile ilglii şu haber çok dikkat çekici: 

"Emeklilikte yaşı doldurup prim gün sayısına takılanlara ikinci bir şans için son viraja girildi. Belli bir yaşın üstündekiler için verilmesi öngörülen fırsatla, eksik prim gün sayıları için borçlanma imkanı gelecek. Bu yolla söz konusu kişiler emekli olabilecek. Emekli olma fırsatı için yaş şartının kadınlarda 63 veya 65, erkeklerde 65 olması öngörülüyor. Ancak Maliye’nin gelecek mali yük nedeniyle çekinceleri olduğu ifade ediliyor.

100 BİNDEN FAZLA İNSANI İLGİLENDİRİYOR
Radikal gazetesinden Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre; Önceki gece geç saatlere kadar süren görüşmelerde, konuyla ilgili bir önerge verilip verilmemesi tartışıldı. İtirazların aşılması halinde verilecek önerge ile yaş şartını doldurmuş ancak prim günü eksik kalanlar için borçlanma imkanı getirilecek. Borçlanmayla eksik günler tamamlandıktan sonra da emekli olma imkanı temin edilecek. 100 binden fazla kişiyi yakından ilgilendiren düzenleme için iki alternatif üzerinde duruluyor. Bunlardan ilkinde kadınlar için yaş sınırının 63 olması öngörülürken, bir diğer önerge çalışmasında ise yaş şartı 65 olarak planlanıyor. Erkeklerde ise 65 yaş şartı alternatifsiz olarak çalışılmış durumda.

YAŞA TAKILANLAR İÇİNSE UMUT YOK
Daha önce, sosyal güvenlik reformu nedeniyle prim gün sayısını doldurmuş ancak yaş şartını yerine getirememiş olanlar için de bir düzenleme yapılması tartışılmıştı. Ancak 412 bin kişi olduğu belirtilen yaşa takılan emeklilik mağdurları için, şu anda bir yasal değişiklik öngörülmüyor. Bunun nedeni olarak da, gelecek mali yükün sistemi zorlama potansiyeli gösteriliyor."

HÜKÜMETİN SEÇİM YATIRIMI MI?
Anlayacağınız Torba yasa yani yeni torba yasa çıkmadan bu tartışmaların da biteceği yok. Umudunu önümüzdeki yıl yani 2015'de gerçekleştirilecek milletvekili genel seçimlerine bağlayanlar da yok değil. Bu kesim özellikle hükümetin emeklilik meselesini, erken emeklilik meselesini bir seçim yatırımı olarak kullanacağını düşünüyor. Bu nedenle de 2015 öncesinde mutlaka erken emeklilik, ve eyt emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenlemenin yapılacağı umudunu taze tutuyorlar. 

Emeklilikle Yaşa Takılanlar (EYT) ve torba yasa ile ilgili detaylar ve gelişmeler an be an en detaylı ve en güvenilir haliyle teknokule.com'da olacak. Siz de yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. 

30.10.2014 00:08:18
ETİKETLER
eyt
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum