Bugün 14.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
''500 milyon liralık rant kavgasının altından lüks otomobil kaçakçılığı çıktı''


İddiaya göre Kayserili İş adamı Kemal Ertuğrul'a ait Ertuğrul Holding'in eski ortakları arasında 500 milyon TL'yi bulan rant kavgasının altından lüks otomobil kaçakçılığı çıktı.

kayseriyerelhaber.com'un haberine göre Kayserili İş adamı Kemal Ertuğrul'a ait Ertuğrul Holding'in eski ortakları arasında 500 milyon TL'yi bulan rant kavgasının altından lüks otomobil kaçakçılığı çıktı. Ertuğrul Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ertuğrul'a ait Alparslan mahallesindeki şaibeli arazileri, Bekaş İnşaat'a devreden Kökten Kuyumculuk şirketi sahibi Ünal Kökten isimli şahısın, Lüks Otomobil Kaçakçılığı iddiasıyla suça karışıp, 313 yıldan bin 410 yıla varan sürelerde hapis istemiyle Ankara'da yargılandığı öğrenildi. Ünal Kökten ile yargılanan 15 kişi arasında galericiler ile gümrük müşavirleri de bulunuyor. 

Konuya ilişkin önceki gün Hürriyet Gazetesi İnternet sitesinde yer alan haber şöyle:
"Ankara Cumhuriyet Savcı Cevat İşlek’in geçtiğimiz 23 Ekim’de hazırladığı iddianame Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu.

INTERPOL DE DEVREYE GİRDİ 
Savcılık iddianamesine göre, soruşturma, 2011 yılı sonunda Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarlar Mücadele Daire Başkanlığı’na gönderilen bir ihbar mektubu sonrası başlatıldı. Savcılığın talimatı sonrası soruşturma derinleştirildi. Almanya Gümrük İdaresi ZKA ve Interpol ile yapılan işbirliği sonrası, kaçakçılığın boyutu ve yöntemleri de ortaya çıkarıldı. Buna göre, Ankara ve İstanbul’da kurulu galeriler, Almanya’daki galerilerden BMW, Mercedes, Audi, Porsche gibi lüks otomobil satın aldı. Söz konusu firmaların 2000 yılından bu yana aynı işi yaptıkları anlaşıldı. Yapılan araştırmalara göre ithalatın yapıldığı yurtdışındaki galerilerin sahipleri de Türklerden oluşuyordu.


ÇİFTE FATURA KULLANILDI
Bu otomobiller Türkiye’de “0 kilometre” olarak satıldı. Ancak söz konusu otomobillerin tamamına yakının daha önce Almanya’da trafiğe çıktığı belirlendi. Interpol’ün yaptığı araştırmaya göre ise sorgulaması yapılan otomobillerden 5’i çalıntı çıktı. Bir başka ifade ile Almanya’da çalıntı kaydı bulunan otomobil Türkiye’de “0 kilometre” olarak satıldı. İthal edilen otomobiller için ‘doğrama fatura’ olarak tabir edilen çifte fatura kesildi. Alman Gümrüğü’ne her iki fatura da ibraz edilirken, Türk Gümrüğü’ne düşük olan fatura beyan edildi. Böylece düşük KDV ve ÖTV ödendi. İthalat işlemi yapılan otomobillerin kilometreleri sıfırlandı, uygunluk belgesi için TSE adına sahte evraklar hazırlandı ve otomobillerin satışı yapıldı.

SENDİKA BAŞKANINA DA SATTILAR
Soruşturma sonrası 5 firmanın 280 lüks otomobilin ithalatını gerçekleştirdikleri anlaşıldı. Söz konusu otomobillerden 154’üne el konuldu. İşadamı, öğretim üyesi, siyasetçi ve doktorların da aralarında olduğu onlarca kişiye satılan otomobiller nedeni ile 183 kişinin adı da müşteki olarak iddianamede yer aldı. Türkiye Haber İş Sendikası Genel Başkan Veli Solak da söz konusu kaçak otomobillerden satın alanlardan. Solak, Hürriyet’in sorusu üzerine yaptığı açıklamada, kendisinin de mağdur olduğunu, aracını 6 ay önce emniyete teslim ettiğini ifade etti. 

Solak, zararının karşılanması amacı ile olayda sorumluluğu bulunan üç bakanlığın dışında, otomobili satan Z Otomotiv ve Motorlu Araçlar şirketine karşı dava açtığını söyledi.

SAVCI BİN 410 YIL HAPİS İSTEDİ
İddianame göre Şaban Altan ve Harun Altan suç örgütünün lideri konumunda. Z Otomotiv ve Motorlu Araçlar Ticaret A.Ş, ADZ Otomotiv İnşaat, İCS Otomotiv, Alkar Otomotiv, İnter Otomotiv isimli galerilerin sahipleri Sinan Aykut Helvacıoğlu, İbrahim Cenk Sayar, Ali İhsan Aşur, Levent Yücel, Ünal Kökten ile Genpower Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Uslu’nun adı sanıklar arasında yer alıyor. ‘Nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘kaçakçılık yapmak’la suçlanan sanıklar 313 yıldan bin 410 yıla varan sürelerde hapis istemi ile yargılanacak. Geçtiğimiz nisan ayı sonunda yapılan operasyon sonrası sanıklardan bazıları bir süre tutuklu kalmıştı."

İŞTE KEMAL ERTUĞRUL İLE İLGİLİ DEVAM EDEN DAVALAR
Diğer yandan, Kemal Ertuğrul ile Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Bekaş'ın yapmakta olduğu kat karşılığı nitelikli dolandırıcılık davası devam ediyor. Kemal Ertuğrul hakkında ayrıca, Örgütlü bir biçimde Ertuğrul İnşaat'ın mallarını kaçırmak iddiasıyla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "Örgüt Kurma, Sahtecilik ve Dolandırıcılık" davası, Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Finans Leasing şirketi ile ilgili "Resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık" iddiasıyla açılan 2014/430 esaslı dava, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi 2013/ 216 "Örgüt kurmak" iddiası, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde "Nitelikli dolandırıcılık" iddiasıyla, 2014/1127 nolu esas numaralı başka bir dosyadan da yargılanıyor.


ÜNAL KÖKTEN'İN YARGILANDIĞI DAVALAR
Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen 2014/849 esas numaralı başka bir davada ise "Kişinin huzur ve sükunun bozma" iddiasıyla Ünal Kökten ve Murat Yıldız yargılanıyor.Ünal Kökten ayrıca, Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2014/301 Esas Nolu davada "Konut dokunulmazlığını ihlal ve hakaret" davası ile Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde "Nitelikli dolandırıcılık" iddiasıyla, 2014/1127 nolu esas numaralı başka bir davadan Ertuğrul Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ertuğrul ile birlikte yargılanıyor. 

HABER: ALİ TÜRKASLAN

08.11.2014 20:20:18
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum