Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
AA ikinci kez AFP'yi yendi


30 Mart yerel seçimlerine ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde paralel medyanın hedef tahtasına konulan ve CİHAN haber ajansını hem sonuçların hızlı verilmesinde hem de kesin sonuçlarda gölgede bırakan Anadolu Ajansı (AA) bu kez de Tunus'taki seçimlerde AFP'nin hedefinde.

Tunus'ta geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Milletvekili seçimlerinde sonuçları en hızlı ve en doğru şekilde veren Anadolu Ajansı (AA) şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransız Haber Ajansı AFP'yi alt etmeye hazırlanıyor. 

​Anadolu Ajansı'nın seçimlerdeki başarısı uluslararası boyuta taşındı. Tunus'teki milletvekili seçimlerinde göz dolduran bir habercilik anlayışıyla Fransız Haber Ajansı AFP'yi geride bırakan AA, Türkiye'deki seçimlerde paralel yapı medyasının yaptığı gibi AFP tarafından da hedef gösteriliyor. Fransız AFP, Anadolu ajansı ile ilgili kamuoyunda olumsuz kanaatlerin oluşması için sağda solda yalan yanlış haberler yaptırıyor. 

Türkiye'nin gururu Anadolu Ajansı (AA) Türkiye'deki seçimlerden sonra Tunus seçimlerinde de 1 numaralı bilgi kaynağı olmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Tunus'ta gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde AFP'ye adeta nal toplatan AA, şimdi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AFP'yi alt etmeye hazırlanıyor. 

Fransız Haber Ajansı AFP, geçtiğimiz ay milletvekili seçimlerinde olduğu gibi, Tunus'take cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde de AA ile ilgili çamur niteliğnideki haberlerin kamuoyunda yer almasını sağlamak için büyük bir gayret gösteriyor. 

IMG-20141123-WA0001

Türkiye'de 30 Mart yerel seçimleri ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde AA, paralel medya organı CİHAN ile kıyaslanmak istenmiş, AA'nın hükümete yakın olduğu iddiasıyla sonuçları manüple edeceği öne sürülmüştü. Ancak hir iki seçimde de Anadolu Ajansı AA seçim sonuçlarının hızlı, doğru ve tarafsız verilmesinde 1 numara olmayı başarmıştı. 

CİHAN haber ajansı AA'nın başarısını gölgelemek için olmadık yollara başvurmuş ancak bunda başarılı olamamıştı. 

CİHAN'ın o gün Türkiye'de yaptığını bugün Fransız Haber Ajansı AFP yapıyor. 

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen parlamento seçimleri ve şimdi de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili detaylar şöyle: 

Anadolu Ajansı Tunus Parlemento seçimlerini 56 kişilik ekiple takip etti ve büyük bir başarıya imza attı. 

AA, Tunus'taki parlamento seçimlerinde sonuçları sandıkların kapanmasından 1,5 saat sonra vermeye başladı ve gece boyunca kısmi sonuçlarla alakalı 50 ve yüzdelik genel sonuçlarla alakalı da 10 flaş geçti. Fransızca ve Arapça verilen sonuçlar New York Times, Washington Post, UPI, Guardian, Le Mond, RFI, Liberation, El Cezire, CNN Arabic, El Arabiya’nın da aralarında bulunduğu en az 30 uluslararası medya kuruluşu tarafından kullandı. Onlarca web sitesinde AA'nın verdiği rakamlar kullanıldı ve tüm Tunus medyası da AA’nın sonuçları üzerinden yorumlar yaptı. Hatta taksi şoförlerinden esnafa kadar herkes AA’nın bu seçimin tek başına rakipsiz servis ettiğinden haberdardı.

AA Tunus ofisi 23 Kasım’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine de çok iddialı bir şekilde hazırlandı. 

On yıllardır burada faal olan bazı ajanslar ve Fransız AFP AA'nın bu büyük başarısından çok rahatsız oldu. AA yönetimi hem parlamento seçiminde hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde tamamen tarafsız davrandığını ve seçimler boyunca her tarafa eşit mesafede olduklarını duyurdu. Bunun ıspatı olarak da AA, adaylardan 7’si ile röportaj yaptı. Bununla da yetinmeyen AA; tüm adayların sezim kampanyalarını büyük bir titizlikle takip etti.  

Teknokule.com

23.11.2014 11:51:05
ETİKETLER YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum