Bugün 21.02.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
İşte Adem ve Hamit'in ilk sözleri!


Suriye'de serbest bırakılan gazeteciler Adem Özköse ile Hamit Coşkun'u taşıyan Başbakanlığa ait uçak, Tahran'dan İstanbul'a geldi. Gazeteciler havalimanında açıklamalarda bulundu.

Suriye'de serbest bırakılan gazeteciler Adem Özköse ile Hamit Coşkun'u taşıyan Başbakanlığa ait uçak, Tahran'dan İstanbul'a geldi.

Suriye'de serbest bırakılan Türk gazeteciler Adem Özköse ile Hamit Coşkun'u taşıyan Başbakanlığa ait uçak, Tahran'dan İstanbul'a geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Özköse ve Coşkun'u Türkiye'ye getirmek üzere Tahran'a gönderilen özel uçak, Mehrabat Havaalanı'ndan İstanbul'a gelmek üzere saat 21.30'da havalandı.

Uçak, saat 00.35'te Atatürk Havalimanı'na indi.

Özköse ve Coşkun'u, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay karşıladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay iki gazeteci ile birlikte havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Esed yanlısı güçler tarafından gözaltına alındıklarında duydukları ölüm korkusunu aktaran gazeteciler, Şam'da geçirdikleri hücre günlerinde ise uzun yıllar boyunca Türkiye'ye dönemeyeceklerini düşündüklerini söyledi.

Belgesel çekmek için gittikleri Suriye'de 58'i hücrede olmak üzere 70 gün geçiren gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun'un, Başbakanlığa ait uçakla Tahran'dan İstanbul'a yaptıkları dönüş yolculuğuna Anadolu Ajansı tanıklık etti.

Türkiye'ye dönmenin büyük mutluluğunu yaşayan Adem Özköse ve Hamit Coşkun, gözaltında bulundukları süreçte uğradıkları kötü muameleyi, ''Bizi bir evin bodrumuna götürdüler. Gözlerimizi bağladılar, ellerimizi kelepçelediler, başımıza silah dayadılar. Kendi aralarında bizi ne yapacaklarını konuşuyorlardı... Öldürmekten bahsediyorlardı'' diyerek özetledi.

Gazeteci Adem Özköse, orada kendi hayatlarının belgeselini çektiklerini, ayrı ayrı hücrelerde kaldıklarını söyledi.

Hamit Coşkun, zor günler yaşadıklarını, hücrede iken Adem abinin yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. bizim için gayret gösteren herkese çok teşekkür ediyorum dedi. Adem Erköse, İHH'nın yoğun gayreti ve yürüttüğü diploması ile işkence görmediklerini ve bugün sağ salim döndüklerini anlattı.

haber7 

13.05.2012 02:28:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
Avatar
Kemal YEŞİLYURT - 14.03.2014 11:23:24
Böyle bir çalışmayı başlatan bakanımıza binlerce teşekkürler, insanlar hastalanır tedavi edilir iyileşir, mahlukatta öyle, Ancak yazma ve nedir eserler kullanımı, korunması, taşınması ve okuyucuya sunulması yıllarca ihmal edildi. Yasak olmasına rağmen fotokopileri ve fotoğrafları çekildi. Arapça, farsça ve Osmanlıca bilmeyen idareciler il halk ve İlçe halk Kütüphanelerinde bunları korumaya çalıştı, Gerek Ayşe Gül Tecimer ve gerekse nadir eser hırsızlarına engel olunamaması nedeniyle Bölge Yazma Eser Kütüphaneleri kuruldu. Amma yıpranan kitapların bakım ve tamiri acemi ellerce yapılmaya çalışıldı. Tek elden uzman kişilerce yapılması yerinde bir karardır.
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum