Bugün 21.02.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Okul birincisi, başörtülü diye kürsüye çıkarılmadı!


Adana'da İhsan Sabancı Anadolu Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde başörtüsü ayıbı yaşandı.

Okul müdiresi Ayla Avşar, aralarında okul birincisinin de bulunduğu başörtülü 4 kız öğrenciyi mezuniyet törenine almadı. Okul birincisi Tuğba Demir, "Ben bunun için gecelerimi verdim. Sabahlara kadar ders çalıştım. Bu muydu karşılığı?" diyerek ağladı.

Edinilen bilgiye göre, okul müdiresi Ayla Avşar, İnönü Endüstri Meslek Lisesi'nin tiyatro salonunda düzenlenen mezuniyet törenine başörtülü gelen 4 öğrenciyi tehdit ederek başlarını açmaları istedi. Ancak başarılı olamayınca öğrencileri salonun en arka kısmına oturttu. Tören boyunca başörtülü öğrencilerin kürsüye çıkmasına izin verilmedi. Bir öğrencinin ailesi okul müdiresini tören sürerken şikâyet etti. Polis ile birlikte Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep İnce de salona geldi, ancak tören okul müdiresi Ayla Avşar'ın istediği şekilde tamamlandı. Başörtülülerin başarı belgesi de törenin en sonunda verildi.

'En mutlu günümde beni ağlattılar'

Törende mezuniyet belgesini ve birincilik ödülünü alamayan Demir, yaş kütüğüne de ismini çakamadı. Arkadaşı Müge Albayrak'a sarılarak gözyaşı döktü. Sadece başörtülü olduğu için adının geçtiği her şeyi sildiklerini belirten Demir, "Ben 4 yıldır Gaziantep'teki ailemden uzağım, onlara en büyük hediyem birincilikti. Ödülümü bana vermelerini bekliyordum. İstediğim tek şey buydu. Bunun için gecelerimi verdim. Sabahlara kadar ders çalıştım. Bu muydu karşılığı? Susturup attılar bir köşeye." diyerek ağladı. Tuğba Demir, "En mutlu günümde beni ağlattılar. Sırf başörtülü olduğum için adımın geçtiği her şeyi sildiler. Benim aileme en büyük hediyem plaketimi alıp götürmekti. Üniversite sınavına bile başörtümüzle girmişken buradaki tiyatro salonuna alınmıyoruz." diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Törende Demir'in devretmesi gereken bayrağı da başka bir öğrenci teslim etti.

Adana Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, mezuniyet töreninde yaşanan skandalla ilgili soruşturma başlattıklarını, yapılacak incelemelerin ardından öğrencileri rencide edecek bir durumun ortaya çıkması halinde sorumlular hakkında gereğini yapacaklarını söyledi. Bu arada, okul müdiresi Ayla Avşar'ın, 28 Şubat sürecinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Müslüm Yurtman'ı 'başörtülülere sahip çıkıyor' diyerek şikâyet ettiği ileri sürüldü.

Zaman 

07.06.2012 17:54:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
Avatar
habergazete - 10.03.2014 01:42:17
Habergazete.com haberlerini aldığınız zaman kaynak gösterin yoksa yasal işlem başlatılacak uyarı 1
Avatar
habergazete - 10.03.2014 01:45:02
Habergazete.com haberlerini aldığınız zaman kaynak gösterin yoksa yasal işlem başlatılacak uyarı 1
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum