Bugün 19.07.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Ben bir KBY'yim!
18.06.2012
Elif Öztürk
Elif Öztürk

Umut etmek ile, umutsuzluk yumağının içinde nefes almaya gidip gelen bir hikayedir benim size anlatacağım. Bir yaşam hikayesinden çok, yerleşmiş bir duygu emsalidir.

Çocukken, büyümeye dair hayallerimiz vardır. Büyüklerimiz tarafından, olabilmek fikri yerleştirilir beynimize. Çocuğa “Büyüyünce ne olmayı istiyorsun?” diye sorurlar. llaki bir cevap beklenir. “Şu olmak istiyorum.” yada “Bu olmak istiyorum.” denmelidir. Eğer cevabı yoksa çocuğun hemen bir tane önerilir.

Her ebeveynin çocuklarına dair hayalleri vardır. İçlerinde sakladıkları hayaller! Yarım kalmış heveslerin körüklediği hayalleri çocukların tamamlaması için beslenen umutları vardır. En tabi haklıdır. Hayal kurma lüksü, ufacık bedenlere verilen beklentisiz emeğin meyvasıdır.

Bazen işler istenildiği gibi gitmeyebilir. Her mahallenin kendisine ait bir çocuk parkı vardır. Her zaman sevinçli çocuk sesleri olmayabilir. Kimi zaman rüzgarın önüne katıp getirdiği hüzün parçalarıdır. Dokunduğu yere bulaşırlar. Bulaştığı her teni, kendi esaretine almaya inadına çabalayan hüzün parçaları!..

Bir gün kapınız çalınır. Fırçanız renk cümbüşüyle ışıl ışıl donatılmamış olsa da griliğin zerresi bulunmayan kırık dökük yaşamın yorgunluğunu üstünüze giymişsinizdir. Sıradan bir günün getireceklerini umursamadan kapıyı açarsınız.

Bir yabancı aniden içeriye girer. İzinsiz kuralsız! Bu savruk bir yabancıydı ve çok yeniydi. Sorgulanmayı sevmez, hiçbir zaman sualleri kabul etmezdi. Fütursuzca “Ben geldim!” demişti. Ona göre, bu yeterliydi. Başka bir şey söylemek ise çok gereksizdi.

Akıl yanına mantığı katmış, olan biteni anlamaya çalışıyor, yorulan zihinde yeni geleni yerli yerine oturtmaya uğraşıyordu.

Yürek, akıl kadar sakin kalamamıştı. Yerle bir duyguların esaretinde düşünceler birbirine karıştı. İyi ile kötü, güzel ile çirkin arasındaki farkı göremeyecek kadar her şey karmaşıktı. Kırılganlığın elleriyle gözleri bağlanmış, her şey çirkin ve kötü görünmektedi.

Yeni gelen yabancı akıl ile yürek arasında kılıçların çekilmesine neden olmuştu. Artık bu kaçınılmazdı. Zaten yol açtığı kaosu engellemeye niyeti de yoktu! Ertelenmeyi beklememiş, kabul edilmeyi dilenmemişti. Hep yaptığı gibi çat kapı gelip, hayatınızın ortasına yerleşmiştir!..

Şaşkınlığın elleriyle örülmüş reddediş yolunu çoktan tutmuşsunuzdur. Henüz yolun başındasınızdır. Bu yolda yabancının getirdikleri vardır. Her dönülen kavşağın yeni kavramları getireceğini henüz bilmemektesinizdir. Kronik teriminin anlamını öğrenmemiş, diyaliz tedavisini daha önce hiç duymamışsınızdır. Yabancının elleriyle sunduğu böbrek yetmezliğine yabancı, getireceklerinden henüz habersizsiniz. Yürüdüğünüz yola KBY adı verilmiştir.

Yabancıyı tanımak kolay, ona alışmaksa bir o kadar güçtü. Veda etmeden gidenlerin arkasından yas tutarken, gerçekleşen değişim rüzgarının getirdiklerine ayak uydurmak oldukça zor olacaktı. Hani bunu isteyen de yoktu zaten. Uyum sürecini uzun tutmak birazda kendi isteğimizdi. Kalbin gidenlere daha az özlem duymayı istemesinden gelen istek!..

Zamanda yaşamın hükmü bitmişti. Hakkı olanda söz söyleme yetisi elinden alınmıştı. Yaşam, zaman içinde yol aldığı rotasını bile bilmemekteydi. Kendisini doktorların ellerine bırakmış, onlar ne derse ona göre iz sürmeye boyun eğmişti. Yaşam çaresizdi. Kadere söz geçiremediğine mi, yaralı yüreğin henüz çok körpe oluşuna mı yansın? Bilememekteydi.

Küçücük yüreğe “Sen KBY’sin.” denmişti. “Eskisi gibi koşup top oynayamazsın, vücudunu yormamalısın!” diye ikaz edilmişti.

Tanışılan yabancı bir hediye daha sunmuştu. Yaşamın elemanlarına eski ve yeni diye sıfatlarını armağan etmişti. Yavaştan daha yavaş, usulca, sessizce yapılan hamlelerle bir devrimin tohumları serpiştirilmeye başlanmıstı. Hani bir söz vardır; “Her yeni gelenin getirdiklerine kandan geçilir” diye. Bu geçişte hiç kansız olmayacaktı. Eski’nin ardından önceler sonralar gelicekti. Filmin acı dolu hüzünlü bir karesinde tanışılan yeni gelen yabancı, artık yabancımız değilidi! “Benden önce ve benden sonra!” diyebilecek kadar bizdendi.

“Yaşam eski bildikleri yönünde geleceğe akamaz!” demişti doktorlar. Oysa hayat yoluna yeni çıkılmıştı. Gidilecek ne çok ihtişamlı cadde, ne çok zor çıkılan patika vardı. Artık hepsi yasak bahçeler arasında gizlenecek, buna zorunlu mu kalacaktı?

Hüsranla ayaklarının altından kayıp giden geleceğine bakmaktasın. Akıp giden Kronik Böbrek Yetmezliği yönünü dağlara çevirmiş, çıkılması zorlu çakıl taşlarıyla dolu patikaların habercisiydi.

Aniden geldiği gibi ansızın çekip gitmesini istemişsinizdir. Kaybolan umutlarınızla sonu görünmeyen tedavilerle bir yumak halini alırsınız. Bir soru beyninizde şimşek gibi çakar. Şimdi ne olacak?..

Yabancı dediğini yapmıştı. Geçici olmadığını çok iyi anlatmıştı. Evler kurmaya başlamıştı. Yaşamı kendi kurallarına göre uyarlamaya başlamıştı. Bunu yaparken cüretsizce hoşgörü beklemiş, bulamadığında ise yaşama karşı daha hırçınlaşmıştı. Durmak bilmeden hayatı tek elinde tutma amacındaydı. Başarıyı kazanması düşünüldüğü kadar uzak değildi.

Şimdi anımsayınca gülüyorum, o zaman kırgın oluşuma... Sıradan bir ses tonuyla “Böbreklerin seni yarı yolda bıraktı.” diyen beyaz önlüklü gencecik bir doktor, “Kolunda bir ameliyat yapılması gerekiyor. Hangi kolun ile yazı yazıyorsun?” diye sormuştu. Şaşkınlığımdan payını almış bir ifadeyle “Benim böbreklerim yorgun! Artık çalışmayı istemiyor. Geride kalanların bir önemi var mı?” diye yanıtlamıştım.

Böbreklerim bana ihanet etmişlerdi. Hani vazgeçtiler ya çalışmaktan! Bu oyunda, sessiz sedasız çekildiler ya sahneden! Hani ben hiç bilmeden atar damarlarımı kestiler ya! Bana hiç bildirmeden! İşte bu yüzden, tüm dünya haksızdı! Yüreğin gözlerinde haklılığını kaybetmişlerdi. İşte bu yüzden bir o kadar herkesten ve her şeyden hesap sorulmalıydı! Yaşamın kendisine, çaresizliğinin nedeni sorulmalıydı. Bu yüzden her şey ve herkes sonuna kadar suçlanmalıydı!

En derinlerinde gezinse de sorular, cevabı olmayanlarla gün ve gün artacaklardı. Neden’ler ayaklanacaktı. “Neden ben?” liderliğinde yaşamın ipliği pazara çıkarılacaktı. Kendisi kadar mevcudiyetlerinide sorgulayacaktı. İşlenilmiş suçun ortaklıklarını zapta geçirecektiniz. İki iğne ucunda yaşamın kendisine elden teslim edilecekti! Öyle ya, hayatının ilk baharında kalbin tam ortasında bir hançer vardı. Açılan bu yarada yapılan tahkik sonucunda yaranın iyileşmeyeceği gözlenmişti.

Yola çıkmayı istemeden yolcu kabul edildiğimiz bu yolculukta çıkmaz sokakta buldunuz kendinizi. Yine aynı soru çınlar kulaklarınızda. “Peki şimdi ne olacak?” Yarıda kalmış yaşamın neresinden tutabilirdin?.. Bulunduğun sokak çıkmaz da olsa, hala içinde binalar bulunmaktaydı. Hala yanmakta olan lambaları vardı. Kendini dahi aydınlatmaya zorlanan sokak lambaları! Karanlığın gölgeleri arasında yol bulmaya yardımcı olan tek arkadaş!..

Kendinden vazgeçmiş halde bir sokak sakini görünür uzaklarda. Elleriyle uzattığı saydam yansımalar parmaklarının arasında dağılıp duran bir ışık süzmesi, tek verebileceği hediye olmuştu. Belli belirsiz aydınlığına muhtaç olan bir sokak sakini karşındaydı şimdi! Umarsızca ve umutsuzca soruyor. “Şimdi ne olacak?”

Kırgınlığını her daim yüzüme vuran yarıda kalmışlık ve içinde nefes alan bir dün vardı bir elimde. Nerede biteceği belli olmayan izi, gölgesi bulunmayan yarınlar var olmaktaydı öteki elimde…

Bir hemşire karşımda duruyordu. Elinde iki iğne ile beklerken, “Hadi bakalım! Seni diyalize alıp tedavine başlayalım” diyen kırık dökük kelimeler dudaklarından dökülmekteydi.

Yaşananların altında kalmış bir ben belirmekteydi. Madalyonun diğer yüzünde, yaşamın kendisiyle savaştığım bir zamanı olmalıydı içinde bulunduğum. Bu fikir geçerken içimden tam o sırada hayatın zincirleri koptu! Etrafıma dağılıp saçıldığını hatırlıyorum şimdi…

Parçalanmış eski bir masal gibi kalmasını istiyordum. Yalnızca başkalarının kulelerinin yıkıldığını düşünmek istiyorum. Bize bir şey olmaz değil mi?

Bir soru beynime ok gibi saplanmakta. “Neden ben ya Rabbim?..” Dinlenmeden bir diğerini çağırmaktaydı. “Neden bu rahatsızlığı bana verdin? Ben ne yaptım ki sana? Yoksa kızdın mı bana? Ben seni kızdıracak kadar büyümedim ki!”

“Şimdi ders zili çalmıştır” diye aklımdan geçiriyordum. “Herkes sınıftadır. Türkçe dersinde hangi konuyu bitirmişlerdir acaba?” diye soruyorum kendime. İçimi çekerek hayıflanıyorum. Bir de aklıma takılan turnuva vardı. Bitti mi acaba? Kupayı okula getirmişlerdir.

Ne çok şey kaçırdığımı anımsıyorum birden. “Kalem tutan ellerimde iğne izi var şimdi.” diyorum yatarken tedavi yatağında. Düşünceler zihnimde gezinmeye başlıyor. Sanki hiç dinmeyecekler gibi kovalıyorlar birbirlerini.

Aylar ardı sıra geçip gidiyor. Canım acıdıkça ben büyüyordum. Acıyla bilendikçe reddediş devam ediyordu. İnadına kabul etmeme hırsı süre geliyordu. Oysa ben Kronik Böbrek Yetmezliği rahatsızlığı olan birisiydim. Yaşamla ayakta kalma kavgasını sürdürebilmek için kabul etmeyi öğrenmeliydim. Sözcükleri dizmek kadar kolay olmuyordu yapmak etmek kısmı.

Tanıdık yabancı ile aynı ipte kalmanın yolu var mıydı? Öyle ya, iki cambaz bir ipte duramaz!..

Kuralı belli olmayan bu oyunda oyuncuların belirsiz oluşu umudumu yerle bir ediyordu. Alaca karanlıkta göz gözü görmez olur. Tek beliren grilikler arasında kaybolmuş gölgelerdi. Şimdi şafak vakti! Her alacakaranlık sonrası doğan güneşi, şafak vakti getirecekti. Tek tek dillendiriyorum zihnimdeki tümcelerimi. Yüreğin ağır inançsızlığı altında aklımı inandırmaya çalışıyordu. Umut etmekle umutsuzluk arasında gidip geliyordu. Şizofrenik bir aşık gibi olmayanı var olanla can buldurmakta takılı kalmıştı. Yolunu kaybeden bir Polyana gibi yarınların güzellikleri getireceğine kendimi şartlıyordum.

Şanssızların şanslısı olarak yaşamın güzel bir yanı olduğunu umut ediyordum. Yeniden öğrenmeye başlıyordum. Bir gece yarısı kapım çalıınyor. Yeni bir yabancı geliyor evime, elinde bir zarfla. Sevinç çığlıkları atılıyor. Belirsizliğin hükmünü sona erdiren cevap geliyordu. “Yeni bir organ geldi sana armağan edilen!” deniliyor. Apar topar operasyon başlıyor. Umudun elleriyle mutluluğun eteklerinde sonsuzluğa bir kapı açılıyordu. Zorlu yolculuk kısmen de olsa sona eriyor. Yola çıkmadan yolcu kabul edilmiştik yine, yepyeni bir yolculukta. Umut tanelerinin etrafında yaşam yeniden yapılanmaya başlıyordu. Heyecanın etkisinde coşkuyla yola devam ediyorsun. Göğsünün tam ortasında bir kurt can buluyor. İçini kırt kırt kemiren kurtla savaşmayı öğreniyorsun. Belirsizliğin beslediği gizemle kuşatılmış yarınlarını iştahla geleceğe yürümeye davet ediyorsun.

Bir var olabilme savaşıdır satırlarımda anlattığım sizlere. Bu savaşta kazanmakta var, kaybetmekte! Kazanmakta kaybetmekte yarınlara duyulan umut, güven ve gerçeklik duygusu ile ilgili. Bu savaşta kimi zaman kazanan, kimi zaman ise kaybedensindir. İbreyi kazanan kısmında ne kadar çok tutabilirsen, bu savaşta en çok ayakta kalabilenlerden birisi sensin demektir. Her şeye rağmen ayakta kalmayı başarabiliyorsan hayatı layığı ile yaşıyorsun demektir. Ben bir KBY’im. Yaşamın zorluğu içinde eksik doğumlardan yalnızca bir tanesiyim. Kabul etme ve reddetme arasında gidip gelen birisiyim. Reddetmeyi bile kabullenmesini bilenlerdenim. Zor sınavları içinde barındıran hayat okulunda bir öğrenciyim.

YORUMLAR


Captcha image
Avatar
Olaanick - 28.02.2018 16:16:13
HiMen!! buy synthroid soft tab viagra [url=http://synthroidgeneric.com/]synthroid buy[/url] OK’
Avatar
Dvskayak - 01.03.2018 15:24:50
viagra effects on women - http://prednisonebuy20mg.com/ what would happen if a girl took viagra [url=http://prednisonebuy20mg.com/]prednisone online[/url] OK’
Avatar
htalettoab - 01.03.2018 17:52:41
100mg cialis cheap generic cialis when cialis doesnt work cheap cialis online buy cialis online cheap http://cialisyugs.us
Avatar
Theresahon - 01.03.2018 18:09:12
celebrex 200 mg flagyl antibiotic flagyl finasteride 1mg voltaren voltaren finasteride
Avatar
DanielHef - 01.03.2018 19:51:52
buy cialis professional buy cialis best place to buy cialis uk buy cialis can you order cialis online generic cialis buy cialis online uk cialis generic cialis tadalafil buy online
Avatar
staletyccg - 01.03.2018 20:34:53
when was viagra created buy generic viagra best alternative to viagra viagra prices viagra online http://janxie.com
Avatar
Barrybaisp - 01.03.2018 21:25:52
buy cialis for cheap from us pharmacy cialis buy real cialis uk cialis online buy cialis vancouver generic cialis tadalafil buy cialis with paypal generic cialis 2018 safe place buy cialis online
Avatar
DanielHef - 01.03.2018 21:50:33
cialis cheap australia cialis online cheap cialis once day cialis online where to buy cialis online no prescription generic cialis 2018 cialis super active 20mg pills generic cialis cheap cialis forum
Avatar
RobertPaize - 01.03.2018 23:12:56
cheap cialis online pharmacy prescription cialis cialis rush order cialis online cheap cialis uk generic buy generic cialis online order cialis with prescription generic cialis buy cialis europe
Avatar
ftaletxvrw - 02.03.2018 00:13:04
where to buy cialis in uk cialis coupons 5mg cialis daily buy generic cialis cheap cialis generic online http://cialisyugs.us
Avatar
Omserafe - 02.03.2018 02:04:19
Hi! Hi! buy viagra online viagra prescription online [url=http://fumc-midlothian.org/product/buy-viagra-online.php]online pharmacy viagra[/url]generic viagra reviews generic viagra rx [url=http://fumc-midlothian.org/product/generic-viagra-online.php]viagra generic name[/url]viagra online no prior prescription uk viagra [url=http://fumc-midlothian.org/product/viagra-without-a-doctor-prescription.php]online viagra prescription[/url]OK’
Avatar
Alicekit - 02.03.2018 03:37:42
online casino gambling aol games free casino online casinos for us players online casino games
Avatar
Barrybaisp - 02.03.2018 04:54:22
cheapest cialis generic cialis online cialis cheap fast delivery buy cialis buy cialis viagra online buy generic cialis online buy cheapest cialis cialis generic buy cialis canadian pharmacy
Avatar
rtaletslbj - 02.03.2018 06:29:31
best viagra alternatives over counter viagra price per pill natural form of viagra viagra coupon order viagra online http://viagraonl1ne.us
Avatar
Williamflite - 02.03.2018 06:47:03
levitra cheap levitra 10 mg buy levitra cialis vardenafil 20mg buy levitra cheap
Avatar
Liyaassek - 02.03.2018 07:24:06
cialis generika testen|look here cialis discount|socialismo cientfico|cialis wirkungsweise|cialis 100mg for sale in|cialis sales brisbane|tarif cialis en france|uso cialis generic|buycialis|achat cialis avec paypal|canad precio bajo cialis|cialis farmacia acquist|cialis daily uk users group|only now cialis alternatives|precio propecia cialis levitra|acheter cialis au luxembourg|prix de cialis en inde|only now prices online cialis|i use it us cialis pharmacy|wow look it cialis for women|donde comprar cialis 20 mg|cost of generic 5mg cialis|cialis jus|generic cialis online 5 mg|cialis high and blood|cialis es un vasodilatador|cialis daily|generic cialis order online|cialis pills spain|20 mg cialis dosage|cialis 20mg prices|effets secondaire cialis 20|does cialis 10mg does it work|5mg cialis tablets|cialis en mujeres|cialis on no prescription|brand cialis echeck|purchase cialis online no|we recommend buy daily cialis|il cialis opinioni|reasonably priced cialis|cialis lilly preisvergleich|just try order cialis cialis|cialis tablets on line to buy|cialis compr|cialis united health care|cialis prescription uk|brst precios cialis baratos|prix du cialis 20 en pharmacie|gute cialis generika|20 mg cialis side effects|cialis soft generic airmail|cialis i alkohol|cialis buen precio|cialis naturale in farmacia|only here cialis pills|cheap uk cialis|commander cialis achat|cialis barato en el nw uk|cialis caja fuerte barata|cialis generique vidal|generic cialis soft vs|buy cialis cheap by phone|we use it cialis india|take cialis before going out|cialis generique dangereux|cialis erboristeri|caverta cialis cheap|cheap cialis boots tesco|cialis canada pharmacys|cialis generique 20mg rx|cuanto cuesta el cialis|buying cialis in bangkok|cialis generic europe cheap|buy cialis kuching pharmacy|cialis street value|brand cialis from uk|cialis 5 mg foru|cialis ok to take with telynol|price cialis 20 mg|cialis 5 mg vademecu|cialis vs tadalafil cost|generic pills like cialis|buy cialis overnight|wow cialis fast|where to buy cheap 5mg cialis|no prescription cialis generic|cialis long term usage|cialis 10 mg lilly|cialis kaufen aus kanada|generic levitra and cialis|generic 5mg cialis 5mg|buy cialis daily use|price cialis 5mg daily|beda cialis 20mg dengan 80mg|best cialis brand|potenzmittel cialis foru|my wife to cialis by mistake|cialis in frankreich kaufen|cialis soft uk pharmacy|generic cipla cialis|cialis addiction|cialis advertising campaign|muestras libres de cialis|will cialis 5mg|cialis cost in israe|le cialis viagr|cialis online info|venta cialis en espan|buy generic cialis europe|cialis online stores|generic cialis canadian|achat cialis pharmacie en lign|cialis mal di schiena dovut|lowest price on cialis 20 mg|rui cialis dosage|online cialis generico eu|cialis sales 2008|generic cialis samples|canada online super cialis|cialis son generiqu|mejor cialis espana|cialis 5 to buy europe|cialis 5 mlg|try it cialis one a day|cialis logo|cialis no rx|cialis yocora|cialis generisches kanada|brand cialis online shop|cialis marque|acheter cialis mg pills|cialis 20mg for sale|ordine di pillola di cialis|cialis soft australia pharmacy|cialis ohne wirkun|cialis20mggenericcheap|cialis acheter in amsterdam|cialis 5 mg acquisto on line|can you only get cialis|cialis for cheap on line|los cialis compran no herbario|cialis generico en leon gto|donde comprar cialis en espa|cialis 20 effets indesirables|buy generic cialis black|try it inexpensive cialis|cialisprofessional online|cialis soft tab 20 vs 40 mg|foro cialis genericos|le prix du cialis 5 mg|cialis generica deutschland|cialis mail order|no daily cialis|very good site cialis pills|cialis venta diaria|very good site cialis purchase|precios cialis confiables|buy generic super cialis|cialis einnahme antibiotika|comprar cialis valparaiso|cialis india online|5mg cialis online|generic cialis online a href|cialis 5mg tglich|precio cialis en farmaci|5 mg cialis enough|can i make a 20 mg cialis 10|online generic cialis pharmacy|over dose de cialis|cialis online contrareembolso|visit web site natural cialis|the best site cialis sale buy|cialis svizzera ricetta|cialis professional generica|cialis generic 300 pills|cialis 10 mg every 2 days|safe cialis sites|pastilla cialis alcohol|how to get female cialis drug|taking two cialis 5 mg|cialis berlin rezeptfrei|just try online order cialis|cialis 10mg inde canada|cialis generico monterrey|precios de cialis en lbano|cheap cialis online online|canadian price cialis 20mg|pictures of cialis tablets|cialis schweiz online|cialis 20mg efeitos|cialis un descuento de prix|cialis 20 mg billig|cialis kaufen bayern|daily cialis when to take|cialis 10mg canada|preis cialis|we use it cialis100mg|enter site cialis pill|cialis generics24|cialis grammi|il costo di cialis su|cialis woman dosage|cialis pills coupon|dosage rates for cialis|cialis 20 mg cpr4|buy cialis in mamelodi|cialis levitra impotenz|cialis once a day 5 mg|vipps pharmacy cialis|paypal cialis buy|wow buy cheap online cialis|cialis canadian pharmacy|price of cialis philippines|echeck brand cialis|cialis 5mg billiger|cialis equivalent|skip to gay cialis|buy cialis in orlando|2cialis compare levitra|cialis deals plus free pills|costo pastilla cialis mexico|cialis quotidien 5 mg|cialis online drug store|buy 1 cialis pill|cialis 10mg preis|price for cialis 10mg|prix en pharmacie cialis 5mg|cialis 5 mg preis|free samples cialis spain|look there search cialis|cialis en andorra|cialis pills for men find|how to take cialis soft tab|cialis hoher blutdruck|800 mg black cialis|click here cialis cheapest|cialis kautabletten|cialis dose recommeded|cialis for daily use 25 mg|order cialis with mastercard|cialis 80|very cheap cialis soft|canadian cialis uk|achetez cialis femelle|buy generic cialis from canada|cialis dosage increase|differenze cialis viagr|mejor los cialis compran|we recommend dose cialis canadian cialis,cialis canada,cialis,buy cialis,generic cialis online,cialis cheap,cialis online,buy cialis,cialis,cialis,buy cialis canadian cialis,cialis canada,cialis,buy cialis,generic cialis online,cialis cheap,cialis online,buy cialis,cialis,cialis,buy cialis cialis generika testen|look here cialis discount|socialismo cientfico|cialis wirkungsweise|cialis 100mg for sale in|cialis sales brisbane|tarif cialis en france|uso cialis generic|buycialis|achat cialis avec paypal|canad precio bajo cialis|cialis farmacia acquist|cialis daily uk users group|only now cialis alternatives|precio propecia cialis levitra|acheter cialis au luxembourg|prix de cialis en inde|only now prices online cialis|i use it us cialis pharmacy|wow look it cialis for women|donde comprar cialis 20 mg|cost of generic 5mg cialis|cialis jus|generic cialis online 5 mg|cialis high and blood|cialis es un vasodilatador|cialis daily|generic cialis order online|cialis pills spain|20 mg cialis dosage|cialis 20mg prices|effets secondaire cialis 20|does cialis 10mg does it work|5mg cialis tablets|cialis en mujeres|cialis on no prescription|brand cialis echeck|purchase cialis online no|we recommend buy daily cialis|il cialis opinioni|reasonably priced cialis|cialis lilly preisvergleich|just try order cialis cialis|cialis tablets on line to buy|cialis compr|cialis united health care|cialis prescription uk|brst precios cialis baratos|prix du cialis 20 en pharmacie|gute cialis generika|20 mg cialis side effects|cialis soft generic airmail|cialis i alkohol|cialis buen precio|cialis naturale in farmacia|only here cialis pills|cheap uk cialis|commander cialis achat|cialis barato en el nw uk|cialis caja fuerte barata|cialis generique vidal|generic cialis soft vs|buy cialis cheap by phone|we use it cialis india|take cialis before going out|cialis generique dangereux|cialis erboristeri|caverta cialis cheap|cheap cialis boots tesco|cialis canada pharmacys|cialis generique 20mg rx|cuanto cuesta el cialis|buying cialis in bangkok|cialis generic europe cheap|buy cialis kuching pharmacy|cialis street value|brand cialis from uk|cialis 5 mg foru|cialis ok to take with telynol|price cialis 20 mg|cialis 5 mg vademecu|cialis vs tadalafil cost|generic pills like cialis|buy cialis overnight|wow cialis fast|where to buy cheap 5mg cialis|no prescription cialis generic|cialis long term usage|cialis 10 mg lilly|cialis kaufen aus kanada|generic levitra and cialis|generic 5mg cialis 5mg|buy cialis daily use|price cialis 5mg daily|beda cialis 20mg dengan 80mg|best cialis brand|potenzmittel cialis foru|my wife to cialis by mistake|cialis in frankreich kaufen|cialis soft uk pharmacy|generic cipla cialis|cialis addiction|cialis advertising campaign|muestras libres de cialis|will cialis 5mg|cialis cost in israe|le cialis viagr|cialis online info|venta cialis en espan|buy generic cialis europe|cialis online stores|generic cialis canadian|achat cialis pharmacie en lign|cialis mal di schiena dovut|lowest price on cialis 20 mg|rui cialis dosage|online cialis generico eu|cialis sales 2008|generic cialis samples|canada online super cialis|cialis son generiqu|mejor cialis espana|cialis 5 to buy europe|cialis 5 mlg|try it cialis one a day|cialis logo|cialis no rx|cialis yocora|cialis generisches kanada|brand cialis online shop|cialis marque|acheter cialis mg pills|cialis 20mg for sale|ordine di pillola di cialis|cialis soft australia pharmacy|cialis ohne wirkun|cialis20mggenericcheap|cialis acheter in amsterdam|cialis 5 mg acquisto on line|can you only get cialis|cialis for cheap on line|los cialis compran no herbario|cialis generico en leon gto|donde comprar cialis en espa|cialis 20 effets indesirables|buy generic cialis black|try it inexpensive cialis|cialisprofessional online|cialis soft tab 20 vs 40 mg|foro cialis genericos|le prix du cialis 5 mg|cialis generica deutschland|cialis mail order|no daily cialis|very good site cialis pills|cialis venta diaria|very good site cialis purchase|precios cialis confiables|buy generic super cialis|cialis einnahme antibiotika|comprar cialis valparaiso|cialis india online|5mg cialis online|generic cialis online a href|cialis 5mg tglich|precio cialis en farmaci|5 mg cialis enough|can i make a 20 mg cialis 10|online generic cialis pharmacy|over dose de cialis|cialis online contrareembolso|visit web site natural cialis|the best site cialis sale buy|cialis svizzera ricetta|cialis professional generica|cialis generic 300 pills|cialis 10 mg every 2 days|safe cialis sites|pastilla cialis alcohol|how to get female cialis drug|taking two cialis 5 mg|cialis berlin rezeptfrei|just try online order cialis|cialis 10mg inde canada|cialis generico monterrey|precios de cialis en lbano|cheap cialis online online|canadian price cialis 20mg|pictures of cialis tablets|cialis schweiz online|cialis 20mg efeitos|cialis un descuento de prix|cialis 20 mg billig|cialis kaufen bayern|daily cialis when to take|cialis 10mg canada|preis cialis|we use it cialis100mg|enter site cialis pill|cialis generics24|cialis grammi|il costo di cialis su|cialis woman dosage|cialis pills coupon|dosage rates for cialis|cialis 20 mg cpr4|buy cialis in mamelodi|cialis levitra impotenz|cialis once a day 5 mg|vipps pharmacy cialis|paypal cialis buy|wow buy cheap online cialis|cialis canadian pharmacy|price of cialis philippines|echeck brand cialis|cialis 5mg billiger|cialis equivalent|skip to gay cialis|buy cialis in orlando|2cialis compare levitra|cialis deals plus free pills|costo pastilla cialis mexico|cialis quotidien 5 mg|cialis online drug store|buy 1 cialis pill|cialis 10mg preis|price for cialis 10mg|prix en pharmacie cialis 5mg|cialis 5 mg preis|free samples cialis spain|look there search cialis|cialis en andorra|cialis pills for men find|how to take cialis soft tab|cialis hoher blutdruck|800 mg black cialis|click here cialis cheapest|cialis kautabletten|cialis dose recommeded|cialis for daily use 25 mg|order cialis with mastercard|cialis 80|very cheap cialis soft|canadian cialis uk|achetez cialis femelle|buy generic cialis from canada|cialis dosage increase|differenze cialis viagr|mejor los cialis compran|we recommend dose cialis
Avatar
Williamflite - 02.03.2018 08:37:29
cheapest levitra online levitra buy levitra overnight shipping levitra com best buy for levitra
Avatar
Dvssinit - 02.03.2018 09:33:58
viagra generic canada http://otcerectilepills.com/ OK’buy viagra online uk [url=http://otcerectilepills.com/]cialis[/url]
Avatar
BrucePhody - 02.03.2018 10:08:13
discount coupons for levitra levitra bayer order levitra over the counter levitra free sample levitra for sale no prescription
Avatar
ptaletrsnm - 02.03.2018 12:00:45
why do men take cialis cheap cialis online cheap cialis canada pharmacy buy cialis online cialis coupon http://rebeccaharrell.com
Avatar
BrucePhody - 02.03.2018 12:29:51
cheap levitra super active oo levitra 60 mg buy levitra 20 mg online levitra professional buy viagra levitra online
Avatar
BonnieAdmix - 02.03.2018 15:15:13
online gambling sites for real money free real money casino no deposit casino games real money online casino slots
Avatar
ataletezmo - 02.03.2018 16:45:06
black cialis reviews cialis 20mg price cialis online shopping cialis generic best price order cialis online canada http://cialisonl1ne.us
Avatar
CharlesraL - 02.03.2018 17:05:01
online casino real money slot game free casino games and poker online casino slots
Avatar
BonnieAdmix - 02.03.2018 18:28:09
Avatar
BartyFep - 04.07.2018 16:26:55
cialis icki ile http://cialisle.com/ - how much is cialis at walmart cialis equivalent over the counter buy cialis kann man cialis täglich nehmen where to buy cialis online cialis inglese
Avatar
BartyFep - 05.07.2018 04:29:25
cialis aereo http://cialisle.com/ - cialis from india what does cialis pill look like buy cialis online cialis video youtube generic cialis online cialis price amazon
Avatar
BartyFep - 05.07.2018 15:33:28
cialis 20 mg quando prenderlo http://cialisle.com/ - difference between viagra and cialis tempo de efeito cialis http://cialisle.com cialis vs viagra potency buy tadalafil cialis portugues
Avatar
BartyFep - 07.07.2018 23:13:38
cialis ocular migraine http://cialisle.com/ - cialis prescription ventajas de levitra sobre cialis cialis coupon pastillas cialis viagra cialis pharmacy viagra vs cialis bodybuilding
Avatar
BartyFep - 08.07.2018 11:02:04
acheter du cialis en espagne http://cialisle.com/ - cialis doses cialis mode d'emploie buy cialis online que es cialis diario buy cialis ma per il cialis ci vuole la ricetta
Avatar
BartyFep - 10.07.2018 02:15:00
cialis compuesto activo http://cialisle.com/ - cialis dosage necesita receta el cialis buy cialis online cialis 250 cialis online cialis fiyatД± ne kadar
Avatar
BartyFep - 10.07.2018 14:40:35
cialis levitra y viagra http://cialisle.com/ - what is cialis cialis generico no dogana buy cialis online levitra ar cialis http://cialisle.com cialis mental ed
Avatar
Agustinphist - 10.07.2018 22:04:56
pfizer viagra coupons 2018 viagra without doctor prescription will viagra prices drop viagra samples coupons from pfizer viagra coupons generic viagra cost in 2018 viagra commercial actress african american viagra generic name release date for generic viagra in the us side effects of viagra in older men viagra coupons 75% off viagra generic availability 2018
Avatar
BartyFep - 12.07.2018 17:12:58
cialis alkohol wirkung http://cialisle.com/ - buy generic cialis online cialis aufbewahrung cialis price cialis vampate cialis online medicare and cialis
Avatar
BartyFep - 13.07.2018 05:08:52
cialis 20 zЕ‚ http://cialisle.com/ - buy cialis generic cialis 20 mg first time cialis 10mg online cialis rezeptfrei telefonisch bestellen buy cialis cialis 5mg best price
Avatar
Agustinphist - 14.07.2018 05:20:41
100 mg viagra dosage recommendations generic viagra name compare viagra prices in usa viagra coupons walmart generic viagra teva cost viagra without doctor prescription 100 mg viagra dosage recommendations viagra prices 2018 viagra is there generic viagra available in usa generic viagra costco viagra without a doctor prescription
Avatar
Agustinphist - 14.07.2018 10:40:20
will viagra prices drop in the usa generic for viagra release date women in viagra commercial 2018 viagra generic 100mg fast shipping viagra dosage and administration 2018 viagra commercial actress generic viagra costco generic viagra name viagra generic 100mg walmart generic viagra names will viagra prices drop what are side effects of viagra for men
Avatar
BartyFep - 14.07.2018 21:48:24
cialis 5 mg mode d emploi http://cialisle.com/ - does cialis work viagra works better than cialis generic cialis se necesita recipe para comprar cialis en venezuela buy cialis online are headaches from cialis dangerous
Avatar
BartyFep - 15.07.2018 09:18:33
preço viagra cialis e levitra http://cialisle.com/ - what is cialis for cialis and mood changes cialis online canadian pharmacy werkt generische cialis cialis price cialis used for premature ejaculation
Avatar
BartyFep - 15.07.2018 20:34:40
efficacitГ© cialis 20 http://cialisle.com/ - cost of cialis at walmart esiste il farmaco generico del cialis http://cialisle.com cialis uk next day delivery viagra online cerco cialis
Avatar
BartyFep - 17.07.2018 04:56:16
durГ©e cialis 20 http://cialisle.com/ - cialis coupons cialis makes me feel bad [url=http://cialisle.com]cheap cialis online[/url] es mejor cialis o levitra cialis online duree effet cialis 5mg
Avatar
BartyFep - 17.07.2018 16:47:19
cialis 30 lu 100 mg http://cialisle.com/ - cialis coupon cvs one time cialis dosage buy cialis online generico do cialis nome generic cialis cialis lilly opinie
Avatar
BartyFep - 18.07.2018 08:16:25
what is a good dose of cialis http://cialisle.com/ - buy cheap cialis qual Г© mais forte cialis ou viagra cialis cialis bonne qualitГ© cialis price cialis and l-carnitine