Bugün 13.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Âdem ve Hamit için yazmak...
25.03.2012
Ziya Gündüz
Ziya Gündüz

İki kıymetli kardeşimizden tam on iki gündür haber alınamıyor. Nerdeler ne yapıyorlar? Kimsenin haberi yok…

 

Sadece ortalıkta hayali haberler dolaşıyor.   “İstihbaratın elinde, yaralı, takas yapılacak,” uydur uydura bildiğin kadar!

 

Bir Devlet düşünün, iki gazeteci ülkenize geliyor ve bilinmeyen bir nedenle ülkenizde kayıplara karışıyor. Devlet yetkililerinden kimseden olumlu veya olumsuz her hangi bir açıklama gelmiyor. 

 

Ortada bir gerçek var; oda Âdem ve Hamit’ten net bir haber yok. Bunun için biz Müslümanlar ne yapmalı?

 

Âdem Özköse’yi herkes bilir. O bir savaş muhabiridir. O her zaman ve her zeminde mazlumların yardımına koştu… Birçok savaş beldelerinde muhabirlik yaptı… O hep mazlumun yanında yer aldı. Şimdi Türkiyeli Müslümanlar Âdem ve Hamit için ayağa kalkmalı…

 

Bu konu her gün gündemde olmalı.  Biz insanlar unutkan varlıklarız.  Söz direnişçilerde diye yazmıştı Âdem abi şimdi söz Âdem ve Hamit için haykırmalı!

 

Unutmayalım ki, Allah (c.c.) biz Müslümanları kardeş kılmıştır. Empati yapıp kendimizi Âdem ve Hamit kardeşlerimizin yerine koymalıyız. Onların ailelerinin yerine koymalıyız.

 

Müslümanlar zalimlerin karşısında mazlumların yanında yer alır. Çünkü Âlemlerin Rabbi olan Allah biz Müslümanları zalimlerle mücadele etmesini istemektedir.

 

Çocukları dahi acımasızca öldürenden daha zalim kim olabilir? İşte çocukları dahi acımasızca öldüren bir Esad ve yandaşları var karşımızda…

 

 Son olarak Âdem ve Hamit hakkında kısa bir bilgi için Sibel Eraslan’ın Star Gazetesinde ki, 16 Mart tarihli makalesinden bir bölümünü buraya aktarıyorum:

“Gazeteci arkadaşlarımız Âdem Özköse ve Hamit Coşkun, “Arap Baharı”yla ilgili belgesel hazırlamak maksadıyla gittikleri Suriye’de kayboldular. Bu yazı kaleme alındığında iki arkadaşımızın Suriye istihbaratına teslim edildiği iddiaları ajanslara düştü. Âdem’i üniversiteli günlerinden beri tanıyorum, Vakit ve Milat gazetelerinde başarılı dış haberler ve savaş muhaberatı performansıyla dikkat çekti. Yazdığı kitaplar kalbimize tutundu; “Cennete Otostop”, dünya gençliğinin sınırların ötesini merak eden ve zorlayan yönünü tanıtıyordu bize.

Gerçek Hayat dergisi, pek çok kıdemli gazeteci gibi onun da okuluydu: Uluslararası okur kitlesiyle gençliği, dünyanın aslında zannedildiği kadar büyük bir yer olmadığına ikna ediyordu. Açık Görüş Editörümüz Halime Kökçe, uzun yıllar Âdem Özköse’nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Halime’yle konuşurken, kayıp arkadaşlarımızla mesleki dayanışmadan çok, oğullarını isteyen iki anne gibi dertleştiğimizi, telaşımızı fark ettim. Hele Hamit Coşkun’un yüzündeki çocuksu tebessüm, fotoğraflarına bakınca, orada bir gazeteciden çok oğlunu görüyor insan... Kameraman Hamit, henüz üniversite öğrencisi…”

YORUMLAR


Captcha image