Bugün 21.02.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Ölüm son mudur?


Âlemlerin Rabbi olan Allah, Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır..”( Nisa,4/78)

İNSANIN ÖLÜMDEN KAÇMASI İNSANI ÖLÜMDEN KURTARMAZ!

Âlemlerin Rabbi olan Allah, Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır..”( Nisa,4/78)

İşte, Aylık Vuslat Dergisi bu ayet ışığında “Ölüm bir son mudur?” Diye soruyor. Her ay olduğu gibi, Vuslat Mayıs sayısında da “dosya, öykü, düşünce, sağlık, eğitim, İslam dünyası” yazıları ile yine dopdolu…

Hepimiz Ölümle Nişanlıyız

Ölüm, hepimiz için kaçınılmaz bir gerçektir. Doğan her canlı zamanı yeri ve vakti geldiğinde ruhunu Rabbine teslim edecektir. Bir bakıma hepimiz ölümle nişanlıyız. Hiç ölmeyecek gibi yaşamanın bize hiç bir faydası yoktur. Tam aksine bir müslümana, yakışan yarın ölecekmiş gibi yaşamasıdır. Çünkü Rabbimiz “Her nefis ölümü tadacaktır” hakikatini bize Vahiy yoluyla bildirmiştir. Bize düşen, bu fani dünyada ölüme hazırlık yapmaktır. Tıpkı evliliğe hazırlık yaptığımız gibi. Şunu unutmayalım ki, bizden önce birçok nesil geldi geçti, birçok insan geldi geçti, bizde bir gün aynı şekilde ölümle kucaklaşacağız.

 

Allah’a Yakınlık Güzel Bir Ölüme Yakınlıktır

Ölüm, bize şah damarımız kadar yakın iken, nefsimiz hala bu gerçeği anlamakta zorluk çekiyor. Her geçen gün bir sevdiğimiz bizi bırakıp gidiyor. Biz de bir gün sevdiklerimizi bırakıp gitmek için her an gelmesi muhtemel ecelimizi bekliyoruz.

İslam belgelerinde ölümden en çok korkanların yahudiler ve Allah’a şirk koşanların olduğu tespit edilmiştir. Ölümden korkanların genelde Allah’tan uzak olan kimseler olduğu görülmektedir. Oysaki Allah’a yakınlık güzel bir ölüme yakınlıktır.

Şairin dediği gibi: ölüm belki yarın, belki yarından da yakındır bize!

Ölümün bizi nerede, ne şekilde yakalayacağını bilmediğimize göre, ölüme hazırlıklı olmalı, Al-lah’ın emirlerine uyup yasaklarından sakınmaya çok dikkat etmeliyiz.

Bu Ay Dergide Öne Çıkan Konu Başlıkları

Prof. Dr. Selim Özarslan “İnsan Ölümden Neden Korkar” yazısında insanların niçin ölümden korktuğuna sizin için cevap aramaktadır.

Prof. Dr. Süleyman Toprak “Kabir Hayatı” isimli makalesi ile kabir hayatı yok diyenlerin tezini delilleriyle birlikte çürütmektedir.

Hüseyin Kerim Ece “Hayat İçin Ölümü Hatırlamak” araştırma yazısında ölüm anı (sekratu’l-mevt) nasıl gerçkleştiğini, Kur’an ve Sünnet ışığında ele almaktadır.

Nasruddin Yasin “Ehl-İ Sünnet’te Cenaze Ahkâmi” yazısıyla ölüm sırasında ve sonrasında yapılacak işleri sizlere hatırlatacaktır.
Doç.Dr. Muhammed Tarik “Batılı Hayat Tarzında Ölümün Yersizliği” çalışmasında batılı insanların ölüm anlayışını, Batılıların ölüm hakkında ki düşüncelerinin, neler olduğunu okuyacaksınız.

Ayırıca, dergide dosya konusuyla ilgili Yazar Burhan Bozgeyik ile bir röportaj gerçekleştirilmiş.
Bugünün İhyasından Yarının İnşasına

www.vuslatdergisi.com

01.05.2012 10:17:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
Avatar
Ravindra - 18.11.2014 10:58:29
Bu dizi hayatımda gf6rdfcğfcm en en en gfczel dizi. Anlatılamıcak kadar e7ok seviyorum . bu fotoğraflar ie7inde e7ok teşekkfcr eiredm . umarım 2. sezonun yaynlnma tarihi ekimde olmaz . inanın e7k heycnla bklyrm . tfcm walking dead hyrnları gibi
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum