Bugün 21.02.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Sıcacık ve yüreklere sevgiyi damıtan bir röportaj!


Yazarımız Eda Bildek'le sıcacık ve yüreklere sevgiyi damıtan bir röportaj... Okuyun...

KİTAPİSTAN:
Merhaba Eda Bildek Hanım öncelikle bizimle bu röportajı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Eda Bildek:
Merhaba, ben teşekkür ederim, umarım sıcacık ve yüreklere sevgiyi damıtan bir röportaj olarak kalır hafızlarımızda.

KİTAPİSTAN:
Umarım.. Peki ilk soruyla başlayalım Eda Bildek kimdir ? Bize kısaca kendinizi anlatmak ister misiniz?

Eda Bildek:
25 yaşındayım, şuan Adana da yaşıyorum. Aslında kendimden çok fazla söz etmeyi sevmiyorum. Benden daha çok satırlarımla yer edinmek istiyorum kalplerde. Kitaplarımda da öz geçmiş vermiyorum. Tüm kimliklerden soyutlanıp sadece kelimeler kalsın istiyorum insanlarla aramda. Okuyorum, yazıyorum, ve en çok yazarken yaşadığımı hissediyorum. Aykırı bir kişiliğim vardır biraz. Çok uysal değilimdir ama asiliğimin rengi de çok koyu değildir 40 yaşıma kadar kişisel bilgilerden soyutlanmış bir yazar olmaya çalışacağım, tabi başarabilirsem, Çünkü bu soru bana çok soruluyor
Eda Bildek kimdir? Yazan ve yazarken yaşayan biri diyelim

KİTAPİSTAN:
Eda Bildek nasıl yazmaya başladı ? Yazmaya başlamanızdaki gerekçe ve kişiler var mıdır ?

Eda Bildek:
"İlkokul 4. sınıfta ilk yazmaya yeteneğim olduğunu fark ettim. Daha doğrusu idealist bir öğretmenimin bendeki nazlı tavırları iyi keşfetmesi ve üzerime düşmesi sonucunda farkettim. O günden itibaren ısrarla yazdım. Başlangıçta bunun bir yetenek olduğunu fark etmiyorsunuz. Zamanla sizdeki yazma aşkının yansıdığı kalplerin yorumları, yönlendirmeleri sizi kaleme daha sıkı tutunmaya itiyor. Öyle dönüp de geçmişe baktığımda şu kişi diyebileceğim biri yok ama
ben sürekli kitap elinden düşürmeyen ve yazılı kağıtlarının köşelerine bile mısralar karalayan biriydim. Zamanla istediğim tek şeyde ölene kadar yazmaktı. İnsan neye tutunursa ve neyi çağırırsa hayatında o şeye zamanla sahip oluyor. Ben hep kelamı çağırdım. Yazarak ölmek istiyorum.
zaman belki yaşamın hakkını verebileceğime inanıyorum

KİTAPİSTAN:
Anladığım kadarıyla siz Yazmak için yaşayanlardansınız..

Eda Bildek:
Evet, hüzünlü olduğum zamanlarda, herkese karşı asi ve güvensiz oluyorum. Gözümü kırpmadan her şeyden vazgeçebilirim. emek harcadığım her şeyden, bir nevi kendi hayatımı yakabiliyorum ama
yazmaktan asla vazgeçemiyorum çok denedim, olmadı

KİTAPİSTAN:
Yazmaktan vazgeçmek mi..? Siz yapmayın bunu Kaleminizden satırlarınızdan uzak birakmayın bizleri..

Eda Bildek:
Şuan için değil, hani zaman zaman insanın içinden hiçbir şey gelemz de kabuğuna çekilir ya öyle dönemler yaşadım. Zaman dilimlerinde bırakmadığım tek şey kalemdi aralıksız yazdım ev sonra yazdığım defterleri yaktım ama bana iyi geldiler yazmak zaten eğer gerçekten aşk ile yaptığınız bir eylemse siz ve o asla ayrıalmayacak bir bağ ile birbirinize düğümleniyorsunuz

KİTAPİSTAN:
Yüreğinize sağlık.. Kalemle o aranızdaki bağın hiç kopmaması dileğiyle.. Bu arada Eda Bildek nelerden hoşlanır neler Eda Bildek'i çileden çıkarır?

Eda Bildek:
"Haksızlık, tanımadan yargılamak, kıskançlık ve en çokta vefasızlıkla sırt sırta vermiş yalanlar var ya onlar beni çileden çıkarır. Kesinlikle tahammül edemiyorum bu durumlara. İnsanların birbirlerine karşı daha yol açıcı olması gerektiğine inanıyorum. Tabi bir de istediği yerde olabilmek için birilerinin ismini ve konumunu kullanan kesim var onlara da acıyorum.
Beni aslında yürekten gelen, samimi olan her şey mutlu edebilir.
Ya da bir başkasının yapmak istediği bir şeye vesile olmak. O anın güzelliği anlatılmaz, yaşanır
Edebiyat ve resim özellikle ilgilendiğim alan.

KİTAPİSTAN:
Edebiyat demişken yazarlar ve kitaplar hakkında da konuşaım biraz.. Neler okursunuz..? Vazgeçilmez yazar ve kitaplarınız nelerdir?

Eda Bildek:
Okumayı çok seviyorum. Her kitabın okuyanına bıraktığı olumlu ya da olumsuz mesajlar vardır.
Ben tür ayırmıyorum, belki de kendimde yazdığım içindir. İyi bir yazan olabilmek için kapsamlı okumak gerekiyor
çok yazar, şair var ama Peyami Safa, Cemil Meriç Jean Christophe Grangé. En çok okuduğum yazarlardır.

KİTAPİSTAN:
Bize kitaplarınızdan bahseder misiniz ?

Eda Bildek:
ilk kitabım AŞKIN PEYGAMBERİ HZ MUHAMME biyoğrafik dini bir roman kitabın aslında vermek istediği mesaj şuydu:

AŞKIN SIRRI AŞKIN KAPISINI ÇALMAKTIR..

Efendimizi anlatan, yahut ondan söz eden ilk kişi değilim son da olmayacağım ama benim anlatmak istediğim onu anlayabilmek için ilk şart hissetmek. Kalbimizde yaşayamadığımız hissedemediğimiz hiçbir şeyi hayatımıza yerleştirmemiz mümkün değildir.

Dini bir roman olmasına rağmen kitabı okuyanların fark ettiği gibi eser edebi ve aşk dili ile yazıldı. Aslında ben yazarken yeniden keşfettim, şimdi ara ara dönüp okuyorum ve yeni duygular hissediyorum.Yapmak istediğim şeyde buydu tam olarak hissettirmek.

ÇÖLE İNEN RAHMET adlı kitapta AŞKIN PEYGAMBERİ HZ MUHAMMED'in farklı kapak ve isimle sunulmuş alternatif bir çalışması talepler üzerine hazırladık.

İkinci kitabım 1453 FETİH Fatih Sultan Mehmed'in doğumundan Ayasofyadaki ilk cuma namazına kadarki sürecini konu edinen tarihi bir roman yazdığım bu üç eserde de bilgiler gerçek, bu yüzden okuyan kişiler edebi bir eser okurken, duygulardan soyutlanmamış gerçek bilgilere de sahip olacaklar. ve son çalışmam da 13 yy dönemlerinde yaşamış Ve günümüzde de benden önce 3 yazar tarafından daha yazılmış KİMYA Hatunu konu edinen AŞKIN MÜHRÜ KİMYA adlı eser.Bu eser Mevlana ve Şemsin gölgesinde yetişen ve aşkı bulan fakat genç yaşta ölümle noktalanan bir kadının hayatını konu ediniyor

KİTAPİSTAN:
21. yüzyılı yaşarken bi an da 13. yüzyıla gitmek nasıl bir duyguydu? Hele ki siz yazarken onu yaşamışsınız sanki.. Bilgiler gerçek konuya hakimsiniz...

Eda Bildek:
Bir gün bir bakıyorsunuz ki hayatınızda bir şeyler yerli yerinde değil. Anlatmaya açsınız, daha da ötesi içinizde fokurdayan duyguların tarifi için sizin gibi nefes almış, bir hayat yaşamış bir başkasının varlığına dönüp bakma gereği hissediyorsunuz.
Yazan kişi aslında tüm eserleri yazarken bir arayış halindedir. Kendinde olanı, olupta anlamlandıramadığı duyguları tarif etme duygusunun peşindedir.
İster bir kurgudan ibaret çalışmanın yazanı olun isterseniz yaşanmış bir olayın yahut yaşamış bir karekterin varlığını kelamla esere dönüştürün aslında yazan kendini bulma arayışı içerisindedir.
ben zamanla yoluculuk yapmayı seviyorum.
Farklı yüzler, farklı mekanlar, farklı sosyal-kültürel zamanlarda geziniyorsunuz biranda. Ağırda oluyor aslında yazan için. Biranda yaşadığı zaman dilimini unutuveriyor, bu unutkanlık eser bitene kadar devam ediyor. son kelimeyi yazdığınızda elinizde kalem, önünüzde satırlar
öylece kalıyorsunuz eser size gülümsüyor ama siz ağlamaklı oluyorsunuz. Çünkü kalbinize başka bir zamanın, karekterin hayatını eklemiş oluyorsunuz ve artık onun acıları ve sevinçleri ile yaşamak zorunda kalıyorsunuz.
Güzel, keyifli ama ağır bir yolculuktu diyebilirm ama bu günün kirletilmiş duygularını arındırmak için geçmişe yolculuk yapmalıyız mutlaka.
Yazan yazarken, okuyan okurken aynı yoculuğa çıkmış oluyor. Asıl keyfi de burada aslında siz yazıyorsunuz ve sizin yazdıklarınızın üzerinden biri geçerken kitaba yeni bir anlam katıyor ve sürekli hayata dönüşüyor eserleriniz. Bu yüzden ben okurlarıma çok şey borçluyum.

KİTAPİSTAN:
Bu Keyifli sohbet için çok teşekkür ederim Kitapistan sayfası olarak Peki son olarak biz okurlarınıza ve yazmak isteyen arkadaşlarımıza neler söylemek istersiniz ?

Eda Bildek:
Öncelikle ben teşekkür ediyorum bu güzel ve keyifli sohbet için. İçimden geldiği gibi cevapladım, o yüzden süslü konuşmamış olabilirm yazmak isteyen kişiler için söyleyebileceğim en önemli şey şu: Mutlaka yazmaya devam etsinler, ne olursa olsun. birileri beğenmese de veya sizi çok övseler bile
onlar kalplerine bakmaya devam etsinler. Ve yazarken ilerisini düşünsünler. Tabi iyi bir yazan olmak için iki şey çok önemlidir: İstikrarlı okumak ve istikrarlı yazmak Yolları açık ve kalemleri daim olsun. Okurlar için de okumaktan vazgeçmesinler, çünkü bir gün onlarında kalplerini okumak isteyecek kalpler olacaktır. Aslında tanıdığımız her kalp bizi, ve bizler de onları okuyoruz.
Sevgi ve aşkla kalın...

Bu keyifli söyleşi için Eda Bildek’e çok teşekkür ederiz.. Eda bildek’in okurlarına hoş bir süprizi de var.. Tam 5 kişiye kitabını imzalıyor Eda Bildek..

05.07.2012 16:33:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
Avatar
Zhanfhuang - 18.11.2014 18:40:46
"Wow; Dion is demonstrating his lehesrdaip skills again as he shows a total lack of respect for every Liberal supporter in Central Nova."Why would you care? As if anyone in the CPC really cared for or showed any respect for the voters of Vancouver-Kingsway. We're still pissed and will be for a long time.And yet the CPC (ahd Harper) was supposed to be sooooo different, accountable, and tranparent from the previous clowns.Pot. Kettle. Black.Hope Potato Pete gets clobbered and he can go and borrow another neighbour's dog and blubber abnd cry to his haeart's content.Boo hooo hooo. Whaaaa Whaaaa.
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum