Bugün 23.10.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Ümmiye Yılmaz Erçevik’in “Anastasia” isimli kitabı çıktı!


Aynı zamanda sitemiz yazarı olan Ümmiye Yılmaz Erçevik’in “Anastasia” isimli kitabı çıktı ve satışına başlandı... Ümmiye Yılmaz Erçevik, Gerede Haber Genel Yayın Yönetmeni Yasin Ergüven’in kitabı ile ilgili sorularını cevapladı...

Ve işte “ANASTASİA” eserinin ilk röportajı…

Yasin Ergüven: Ümmiye YILMAZ ERÇEVİK kimdir? Biraz kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: 1979 BOLU/ GEREDE doğumluyum. İlk ve ortaöğretimi Bandırmada yükseköğretimimi ise Balıkesir’de tamamladım. Halen sosyal hizmetler eğitimi alıyorum. Evliyim ve on yaşında dünya tatlısı bir kızım var. Gerede haber ailesi bunu da belirtmeden geçemeyeceğim benim için hayatımda çok önemli özel bir yer oluşturmaktadır. Bunun sebebi hem memleketimden bir parça olması nedeni ile hem de köşe yazılarımı akrabalarıma hemşerilerime ulaştırması sebebiyle diyebilirim.

Yasin Ergüven: Peki, büyük özveri isteyen mesleklerden biri olan yazarlık yapmaya, yani yazmaya ne zaman başladınız? Sizi yazar olmaya teşvik eden etkenler nelerdir?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Ben aslında yazar olmak demeyelim de hep içimde bir yerlerde yazma tutkusuna sahiptim. Mesela üniversitede okul 1998 senesinde bir dergi çıkaracaktı orada bana bir yazı teklif edilmişti. Ben sokak lambaları isimli ilk şiirimi oraya yazmıştım. Çok beğenilmişti hatta Necip Fazılın tarzına çok yakınsın bana devam et denildi ama o günkü olumsuz şartlar nedeniyle devamı gelememişti. Sonra ilk yarı profesyonel yazı yazmaya 2007 senesinde bir sitede çok değerli bir arkadaşım Mehmet sütçünün önderliğinde başladım beni mesela bu konuda çok teşvik etmiştir. Oradan ilk yazılı basına geçmemde ise Ziya Gündüz kardeşim bana çok destek vermiştir. Yığılca’nın sesi gazetesi ilk kelimelerin mürekkeple buluşması sebebiyle benim için çok önemlidir. Sonra ikinci matbaaya yazılarımın girişi Bandırma Marmara yaşam gazetesiyle oldu ve Bolu’da yörenin sesi gazetesiyle devam ettik. Halende bu arkadaşlarla yola devam ediyoruz. Gazeteciliği ben çok sevdim köşe yazarlığından kitap yazmaya geçişte ise sevgili Eda Bildek arkadaşımızın çok büyü payı oldu. Anastasia’nın editörlüğünü de o yaptı. Mola kitapla tanışmama yine o vesile olduğunu söyleyebilirim. Yazar olmamda en büyük etken ise yazmaya olan duyduğum büyük aşk diyebilirim. Sende biliyorsun bazen uykusuz geceler oluyor, sürekli yazdığın oluyor, sürekli kitabını düşündüğün oluyor bugünden yarını planlıyorsun. Bence sevgisiz hatta büyük bir aşk olmadıkça bu iş asla yapılamaz.

Yasin Ergüven: Birçok yayın kuruluşunda köşe yazarlığı yaptığınızı biliyoruz. Bizim yayın kuruluşumuz Gerede Haber’de bunlardan biri… Düzenli olarak köşe yazılarınızı okuyucularınız ile paylaşıyorsunuz. Fakat kitap yazmak, bir kitabı ortaya koymak hiçte kolay değil. Anastasia’nın kaleme alınışı, hazırlanışı ve yayınlanışı ne kadar sürdü? Bu süreçte hangi aşamalar yer alıyor?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Evet, ben köşe yazılarımı makaleler şeklinde yazıyorum. Hatta gecen sene” Peterpan sendromu “isimli makalem bülten net de üniversitelere araştırma makalesine örnek olarak sunuldu. Bu benim açımdan çok gurur verici ve beni motive edici bir oluşumdu. Âmâ roman denilince akla daha çok yazar arkadaşlarımızda bilirler denemelere yakın kurgulu hikâyeler akla gelir. Araştırma ve olayların gidişatının yanında duygular da konuşur. Ben Anastasia’nın araştırmasında fazla zorlanmadım ama ilk kitabın acemiliği dersek yazım aşamasında ve düzenlemelerde fazlasıyla emek harcandı. Eda Bildek’in bu konuda emeği çoktur. Bir seneye aşkın kitabın çıkması için geceli gündüzlü çalıştığımız zamanlarda ikimizde oturup da çok ağlamışızdır. Bana Anastasia’nın yol arkadaşlığı konusunda edadan çok büyük destek geldi. Yoksa böyle bir kitabın yazılması yaklaşık üç-dört seneyi bulabilirdi. Bir kitabın yazımında öncelik araştırmayı oluşturuyor. Anlatılan kişilerin karakterleri yaşadıkları yer ve töreleri çok önemlidir. Kitabın kapak çalışmaları yine sürekli istişareler ile hazırlandı. Güzel, zevkli heyecanlı uzun bir süreçti diyebilirim.

Yasin Ergüven: Ümmiye Hanım bu kitabın oluşum safhalarında sizi en çok etkileyen olay nedir?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Ben kitap kapağını hazırlayan grafikçi Emir arkadaşımıza durumu anlatırken bir çocuk resmi olsun yaşı çok büyük çok küçük olmasın falan diye tarif ederken bana kapak ön çalışması geldi. Ben zaten onun önceki kapak çalışmalarını görmüştüm ve sanatçı yanını çok başarılı bulmuştum. İlk kapağın taslağını o gece saat 03.00 gibi bize ulaştı. Kapağı yeni hazırlanması bitmişti. O sıralar Gerede de annemlerdeydim bütün ev halkı uykudan ayağı kalktılar. Nasıl bir heyecanla kapağa odaklandık anlatamam şuan bile heyecanlanıyorum. Tuhaf olan kapaktaki kız henüz 5-6 yaşları civarındaydı bu beni çok şaşırtmıştı. Çünkü ben kitabımın yazım aşamasında yine bu kızı rüyamda görmüştüm. Halen bu durum beni etkiliyor sanırım yıllar geçse de etkilemeye devam edecek sanırım.

Yasin Ergüven: Kitabınızın adı neden “Anastasia” ? Ve “Anastasia” olmasının bir hikâyesi var mı?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Anastasia bir Rum ismi Ortodoks Hristiyanlarda özellikle çok fazla kullanılıyor. Yunanistan’daki Rumlarda ve aynı zamanda Rusya’daki Rumlarda bu ismi hep kullanmışlar. Anlam olarak rakı bardağında dans eden kadın demek oluyor. Kitabımdaki başrol kahramanının ismi Anastasia o nedenle bu ismi kitaba uygun gördük. Kahramana ise bu ismi vermemdeki en önemli sebep ise onunda çatı pervazlarında geceleri dans etmesi diyebilirim. Biraz kitaptan da böylelikle tüyo vermiş olduk…J

Yasin Ergüven: Peki “Anastasia” adlı bu kitabınızın teknik ve içerik olarak özellikleri nedir?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Anastasia bir biyografik roman niteliğinde ve yazım şekli olarak çocukların bile okuyabilecekleri tarzda yalın bir anlatımla yazıldı. Özellikle hiçbir müstehcen kelime içermemesine özen gösterildi. İstedim ki bu kitabı her yaştan insan özellikle çocuklar rahatça okuyabilmeliler. Bir öğretmen bu kitabı öğrencilerine rahatça önerebilmeli. Âmâ ben ayrıca kitabın her bölüm sonunda Mevlana’dan şiirlerle kitabı daha bir anlamlandırdığımı düşünüyorum. Okumaya yeni başlayan okuma alışkanlığı olmayan insanların bile bu şiirler sayesinde rahatça okuyabilecekleri bir eser olduğunu söyleyebilirim. Sıkılmadan okunabilecek ve okuyan insanın bir daha okumak isteyeceği bir kitap oldu.

Yasin Ergüven: Roman kahramanları nasıl seçildi ve gerçekte bu insanlar var mı?

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Roman kahramanlarını ben çevremdeki kişiliklerden seçtim. Âmâ isimler ve yaşadıkları olaylar bir kurgu üzerine kurulu yani böylelikle hayal ile gerçeği birleştirmiş olduk.

Yasin Ergüven: Sizinle Anastasia adlı kitap hakkında konuşmaktan çok mutlu olduk. Teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

Ümmiye Yılmaz Erçevik: Ben çok teşekkür ederim. Özellikle ilk röportajı Gerede haberle yapmaktan oldukça memnun oldum. Bende size basın hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum. Bu röportajı okuyan tüm okuyucularımıza da kucak dolusu sevgiler...Röportajın orjinali için TIKLAYIN 

04.09.2012 15:44:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum