Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Zübeyr Şaşmaz ile röportaj!


\"Kurtlar Vadisi Filistin\"in yönetmeni Zübeyr Şaşmaz`ın \"Açlığa Doymak\" adlı yeni filminin ilk gösterimi dün gerçekleşti.

 

Başrollerini Mete Horozoğlu, Hazar Ergüçlü ve Didem Balçın`ın paylaştığı filmde Ali Sürmeli, Musa Uzunlar, Lale Mansur gibi isimler de yer alıyor. Filmin müzikleri ise Erkan Oğur`un ruhu titreten eserlerinden oluşuyor.
 
"Ölüm, bazen mutluluktur…"
"Yaz yalan, kış gerçek…"
"Ağız yer, yüz utanır…" sloganlarının her birine bir hayat sığdıran Şaşmaz`ın Açlığa Doymak filmi, kitabı okuyanların değil okuduğu kitabın satır aralarını görmeyi başaranların çok seveceği bir film.
 
Açlığa Doymak filminin ilk galası sosyal medya için düzenlendi… Galaya, filmin yapımcıları ve oyuncuları iştirak ederken, sosyal medya katılımcıları film sonrasında filmi beğendiklerini ifade ettiler.

\"\"
 
Bizde 7 Aralık`ta vizyona girecek filmin, senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği Zübeyr Şaşmaz ile kısa bir röportaj yaptık.
 
Filmin serüveni ne zaman başladı?
Filmin senaryo yazımına Mustafa Çevik`le birlikte 2011 yılının Temmuz ayında başladık ve Aralık başında bitirdik. 
 
Ölüm teması üzerinden sevgi, nefret konularını ele almışsınız. Kardeşine vefalı bir kız, ailesine özlem duyan bir adam ve açlığa doyamayan bir kadın karakteri bizi karşılıyor; insanlar bundan ne anlamalı?
Açlık sadece midelerin boş olması anlamına gelmez. Bazıları sevginin açlığını çekiyor, bazıları hırslarının verdiği doyumsuzluğu, bazıları öfke ve nefretin izini sürerek bir açlığa düştürüyor. Hepimizin herkesin içinde olduğu durumlar bunlar.
 
O zaman filmin fragmanında gördüğüm için dile getirmekte sakınca görmüyorum "merhameti olmayanın ateşi söner" diyebilir miyiz?
Siz izlediniz filmi, izlemeyenler için bu sorunun cevabını zamana bırakalım mı?

\"\"
 
Peki… Konu seçiminde sizi tetikleyen ne oldu?
Açlık bütün insanların ortak kaygısıydı, herkesin bireyler olarak ve toplumlarında bir açlığı var ben de bunu filme yansıttım.
 
Peki, son günlerde medya`nın gündeminde olan açlık grevlerinin etkisinde kaldığınızı düşünüyor musunuz?
Tam olarak böyle değil, elbette ülkemizde yaşanan her şey sanatçıları yakinen etkiliyor. Ben de biraz değinmek istedim bu konuya, fakat bu destek ve eleştiri olarak değerlendirilmemeli. Orada bir insan ve insan hayatı anlatılıyor.
 
Oyuncu seçiminde öncelikleriniz neydi?
Oyuncuları gerçekten çok aradım. Hazar Ergüçlü, karakterine uygun bir arkadaştı kendisiyle anlaştık ve dâhil ettik. Bu çok iyi oldu diğer arkadaşlarımızla da güzel bir ekip oluşturduğumuz kanaatindeyim.
 
Basın ve izleyici nasıl tepki verir bu filme?
Açıkçası büyük bir beklenti içinde değilim. Filmin anlaşılması benim için yeterli, insanların algılamasını bekliyorum sadece.
 
Son olarak, Cerrahî tekkesinin izlerini bu filminizde de görüyoruz.  Araştırma yaptınız mı bu film için tekkede?
Hayır, araştırdığım bir şey değil, çünkü biliyorum. Bildiğim içinde filmim de yer verdim. 
 
İstanbul Ajansı ekibi olarak filminizin yolu açık olsun diyorum, teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

\"\"
 
 
Röportaj: Ayşe Büşra ERKEÇ
Fotoğraf: Ökkeş KOSKA
 
 
İstanbul Ajansı Haber Merkezi                             
30.11.-0001 00:00:00
ETİKETLER
YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum