Bugün 23.10.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Manisa elektrik üssü olacak!


AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 8. Uluslararası Tekno Tarım ve Hayvancılık fuarını ziyaret etti. Üreticiler ile bir araya gelen Özdağ, Türkiye’nin elektriği Danimarka’dan ithal ettiğini kaydederek, önemli değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 8. Uluslararası Tekno Tarım ve Hayvancılık fuarını ziyaret etti. Üreticiler ile bir araya gelen Özdağ, Türkiye’nin elektriği Danimarka’dan ithal ettiğini kaydederek, “Biz kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Elektriği; HES’lerden, rüzgarlardan, güneş enerjisinden, termik santrallerden ve nükleer santrallerden üretiriz. Kolin grubunun yaptığı işlerde 5 yıl boyunca bin kişi çalışacak. Tesis bittikten sonra da 5 bin kişi çalışacak. Burası 550 MB gücünde elektrik üretecek. Manisa kendi kendine yeten elektriği üretiyor. Gerek jeotermalden gerekse rüzgardan gerekse de termikten dolayı üretiyor. Ama biz istiyoruz ki Manisa Ege bölgesinin tamamına elektrik versin. Neden Danimarka’dan elektrik alalım!” dedi.
8. Uluslararası Tekno Tarım ve Hayvancılık fuarını ziyaret eden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Manisa’nın kendine yetecek elektriği kendisinin ürettiğini kaydederek amaçlarının Manisa’yı Ege Bölgesinin elektrik üssü haline getirmek olduğunu belirtti.  Soma Yırca Mahallesi’nde kesilen binlerce ağaç için ortaya atılan iddiaları da cevaplandıran Özdağ, “Manisa’daki zeytin ağacımızın sayısı 16 milyondur. Manisa’ya duble yollar yapılacak. Bu yollar yapılırken ağaçlar kesilecek ve kesiliyor. Barajlar yapılırken kesilmedi mi? Nikel madenleri, taş ocakları yapılırken kesilmiyor mu? Önemli olan şudur: kanunsuz bir iş yapıldı mı yapılmadı mı? Buna bakmak gerekiyor. Kesilen ağacın karşısında ya ağacın miktarı kadar para veriyorsunuz veya 5 ağaç dikiyorsunuz. Burada 5 bin zeytin ağacı kesildi. Kolin grubu ciddi bir yatırım yapıyor” şeklinde konuştu.
 Danıştay’ın aldığı kararı da değerlendiren Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Gönül isterdi ki burasının rızayla kamulaştırılması gerçekleşsin. Danıştay ağaç kesimini durdurdu. Bu durumda Vatandaşla şirket anlaşmaya gidecek. Anlaşmazlarsa uzlaşma komisyonu kurulacak. Uzlaşma komisyonu fiyat belirleyecek. Vatandaş bunu da beğenmezse mahkemeye gidilecek. Mahkeme belli bir rakam verecek. Bunun 1 yıl süreceğini tahmin ediyorum. Bu da demek oluyor ki Türkiye 1 yıl gecikecek” ifadesinde bulundu.
ELEŞTİRİLERİN ARKASINDA BAŞKA PLANLAR YATIYOR
Yırca Mahallesi’nde eylem yapan Greenpeace ve CHP üyelerini de eleştiren Özdağ, “Burada Greenpeace üyeleri eylem yapıyorlar. Bunun yanında CHP’li vekiller de burada yatıyorlar. Ben CHP’lilere soruyorum: DSP’nin, Deniz Baykal’ın başbakan yardımcılığı dönemde bu tür şeyler olmadı mı? Türkiye’de barajlar yapılmadı mı? Onların üstünde ağaçlar yok muydu? Burada eğer bir hukuksuzluk varsa Kolin grubu bir yanlış yapmışsa vatandaş mahkemeye gidecek. Greenpeace üyelerinde duyarlı samimi insanlar olabilir ama bunun arkasında Türkiye’nin büyümemesi vardır. Türkiye maden çıkartmasın, Türkiye HES’lerini kurmasın ve hep geride gitsin mantığı var bunların arkasında” şeklinde konuştu.
ENDİŞEYE GEREK YOK
Manisa’da milyonlarca ağacın olduğunu belirten Özdağ, “Madenlerimizi çıkartırken çevreye en az zararı vererek çalışacağız. Yerin altı mı üstü mü daha önemli buna bakacağız. Kolin grubu 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bu tür işler yapılırken ağaç kesilmesi zaman zaman olacak. Manisa’da 16 milyon zeytin ağacının olduğunu kimse unutmasın! Toplam 60 milyon ağacımızın içinde 5 bin kesildiyse geriye 59 milyon 995 bin ağaç daha duruyor orada. Kimse endişe etmesin. Türkiye hukuk devletidir. Yanlış olan bir şey varsa çözülür” dedi. Yırca’da köylüye yapılan saldırılara da değinen Özdağ son olarak şunları söyledi: “Yapacağımız her şeyde kimse kimseye zor kullanmamalı. Bunlar insanlık suçudur. Eğer köylü dövüldüyse gidip savcıya suç duyurusunda bulunsun. Hukuk her şeyi halleder.”

Epruli.com

09.11.2014 23:26:18
ETİKETLER YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum