Bugün 14.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
Selçuk Özdağ’dan TÜRGEV’e üniversite teşekkürü!


AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, TÜRGEV gibi bir vakfın İbn-i Haldun adlı bir üniversite kurmak istemiş olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu toplantısında Türkiye’de yeni 3 üniversitenin kurulması ile ilgili söz alan Özdağ, “Klasik sosyolojinin babasının, İbn-i Haldun’un isminin de Türkiye’de bu şekilde anılmış olması, sonsuza kadar da yaşatılma noktasında da bir çaba sarf edilmiş olması bizim için memnuniyet verici. O nedenle, ben 3 üniversiteyi de faaliyete geçirenlere teşekkür ediyorum” dedi. 


Türkiye’de 3 yeni üniversitenin kurulmuş olmasını heyecan verici olarak nitelendiren Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “180 üniversiteye doğru gidiyoruz. Cumhuriyet kurulduğunda 3 üniversitesi olan bir Türkiye, bugün milyonlarca insanı üniversiteye davet eden, eğitimini, öğretimini yüksek seviyelere çıkarmaya çalışan, batı dünyasıyla, çağdaş uygarlık seviyesiyle mücadele etmeye çalışan bir Türkiye. Bu nedenle bize heyecan veriyor. Aynı zamanda, gençler geçmişte açılamayan üniversiteler nedeniyle liseden sonra okuyamıyorlardı, daha çok kahvehane köşelerinde bulunuyordu milyonlarca insan. E, bunlar sosyal olaylara, sosyal patlamalara da sebebiyet veriyordu ve aynı zamanda bu insanların bir kısmı da yurt dışına gidiyorlardı, henüz dünyada çok 1’inci sınıf ülke olmayan, Kıbrıs gibi, Macaristan gibi, Bulgaristan gibi, Gürcistan gibi ülkelere. Hâlâ gidenler de var. İnşallah bu yeni açılan üniversitelerle bu gidişleri de durduracağız ve aynı zamanda Türkiye’de çok kaliteli üniversiteler, ilk 100’e giren, ilk 500’e giren üniversitelerimiz de olmaya başladı, bu üniversitelerin de sayıları çoğalmış olacak ve çoğalacaklar. Böylece gençlerin okuması, Türkiye'nin kalkınmasına katma değer sağlaması noktasında da çok ciddi faydalar olacak.”

20 yıl önce Muğla Üniversitesi’nde faaliyete başladı dönemde barakalarda eğitim görüldüğünü hatırlatan Özdağ, “ABD’de bugün 2 bine yakın üniversite var, onlar da barakalarda başlamışlardı ama bugün çok ciddi seviyelere geldiler” dedi ve Türkiye’den şu örneği verdi: “Benim üniversitemde de 150 trilyon lira yardım yapan Sıtkı Davut Koçman gibi bir insan vardı ve ismini de verdik. Bugün Türkiye'nin en lüks, en büyük kampüsüne sahip ve bütün bölümlerin bulunduğu, yaklaşık 50 bine yakın öğrencinin olduğu, yirmi sene içerisinde çok ciddi merhaleler kateden bir üniversite hâline geldi. Bütün devlet üniversiteleri böyle kurulmuştur, vakıf üniversiteleri de böyle kuruluyor. Hatta, vakıf üniversiteleri devlet üniversitelerine göre daha şanslılar çünkü onlar aynı zamanda arsalarını, garantör üniversitelerini belirliyorlar, paralarını, teminatlarını yatırıyorlar ve bu şekilde faaliyete geçiyorlar. Katma değer sağlayacaklar, beyin göçünü beyin gücüne dönüştürecekler. Artık başka yerlere beyin göçü olmayacak, zeki çocuklarımız, dehalarımız Türkiye’de kalacaklar.”

Özdağ, son olarak şu temennisini de ekledi: “İnşallah Komisyonumuz da buradan olumlu görüşler serdeder ve bu üniversiteler geçer, çocuklarımız üniversiteli olurlar. Bizim ortaokul 2 olan eğitim seviyemizi inşallah lise 1’lere, lise 2’lere, lise 3’lere, üniversitelere çekeriz ve bu şekilde de çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma noktasında da ciddi bir katkıda bulunuruz diyorum.”

Epruli.com

 

06.11.2014 18:05:23
ETİKETLER YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum