Bugün 21.11.2018 - Sitemize Hoşgeldiniz
Önceki Haber
Sonraki Haber
33 Yıl Sonra Veterinerlere Uzmanlık Müjdesi


Yeni düzenlemeyle artık veteriner hekimler de doktorlukta olduğu gibi uzmanlık eğitimi alabilecek. 1980 darbesinin ardından getirilen düzenlemeyle veteriner hekimlerin uzmanlık eğitimi almasının önü kapanmıştı.

Veterinerlik yüksek öğretim programı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanacak esaslara göre yürütülecek ve veteriner hekimlere belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlanacak. 

Artık veteriner hekimler de doktorlukta olduğu gibi mesleki uzmanlık eğitimi alabilecek. Yükseköğretim programı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanacak esaslara göre yürütülecek ve veteriner hekimlere belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlayacak. Yaklaşık 33 yıl önce getirilen düzenlemeyle veterinerlerin uzman olabilmesi engellenmişti.  

1981 yılında Uzmanlık Yüksekokulu kapatılmıştı
Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta kabul edildi. Tasarıyla veteriner hekimlik, diş hekimliği ve eczacılığa uzmanlık eğitimi hakkı getirildi. 

Veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi; 1955 yılından sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte yürütülmüş ancak 1981 yılında yani 80 darbesinin ertesinde yürürlüğe giren Yükseköğretim Kanunu  ve Ankara Üniversitesi Hayvan Yetiştirme ve Sağlık Bilimleri Uzmanlık Yüksekokulu’nun kapatılması nedenleriyle uzman veteriner hekim yetiştirilmesi sona ermişti. 

Uzman yetişmemesi mesleki sorun yarattı
Uzun yıllar uzman veteriner hekim yetiştirilmesi için uzmanlık eğitiminin yapılamaması, mesleki bazı sorunlara ve uzman veteriner hekim açığına neden oldu. Bunun önüne geçilmesi için yapılan düzenlemeyle veteriner hekimlere mesleki anlamda lisans üstü eğitim hakkı tanındı. 

Yükseköğretim Kanununda değişiklik Öngören Kanun Taslağında "Veteriner Hekimlikte Uzmanlık", Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre yürütülen ve veteriner hekimlere belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlamayı amaçlayan bir yükseköğretim olarak tanımlandı. Böylece Bakanlığın ve sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda serbest veteriner hekimlerin eğitilmesi, uzmanlaşması ve uzman veteriner hekim yetiştirilmesi amaçlanıyor. 

Ek sorumluluklar geliyor
Bakanlık Tarafından Avrupa Birliğine uyum çerçevesinde veteriner hekimliği hizmetlerinin uygulanmasıyla ilgili önemli yasal değişiklikler yapılmış olması, veteriner hekimliği mesleğine ilave sorumluluklar yükledi. Kabul edilen düzenlemeyle uzman veteriner hekim yetiştirilmesine başlanacak. Veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi yapmak isteyenlerin, yükseköğretim kurumlarınca usulüne göre açılacak sınavla ve Üniversitelerarası Kurulca tespit edilecek esaslara göre verilecek eğitimden yararlanmaları sağlanacak. 
33 yıl önce kaybedilen uzmanlık hakkının yeniden kazanılması meslek çevrelerinde de olumlu karşılandı.

Teknokule.com

18.11.2014 14:26:36
ETİKETLER YORUMLAR


Captcha image
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum